13 týdnů – moc nebo málo?

Třináct týdnů – tento pojem se honí hlavou většině chovatelů při narození koťátek. Dle chovatelského řádu musí být kotě minimálně dvanáct týdnů u matky. Většina chovatelů pouští svá koťátka do světa ve třináctém týdnu a později (proto název článku). Je to úžasné období, během kterého můžete sledovat, jaké neuvěřitelné pokroky během krátké doby malá kočičí miminka dělají. V dnešní době už i útulky a depozita pouštějí koťátka do světa nejdříve ve 12. týdnu. Výjimkou jsou koťátka, která někdo vyhodil od maminky, což je poslední dobou v módě :(.

 

U nás začalo být veselo kolem čtvrtého týdne, kdy se miminka naučila vydrápat z krabice a už nechtěla zpátky. Jelikož se mi zdálo, že je na podlaze velká zima, tak jsem všude kolem postele rozložila deky. První příkrmy se mi začaly dařit až kolem pátého týdne, ale každé kotě to má jinak. Koupila jsem kotěcí paštičky animonda baby pate, granulky Purizon Kittens, ale začala jsem úplně jinak.

Co je pro kotě nejlepší?!

Mlíčko od maminky přeci – s tím ale 13 týdnů nevystačí. Kočky jsou striktní masožravci! Koťátka tedy dostávala pečené kuřátko. Pekla jsem jej zalité vodou s jednou velkou lžící rýže, 2-3mi lístky bobkového listu a špetkou soli. Ze začátku jsem kuře mixovala tyčovým mixérem na kaši, později jsem jej ručně trhala na menší kousky. Připravila jsem si několik plastových mističek a zamrazila. Po rozmražení jsem vždy ohřála s trochou vody, protože kočky by neměly dostávat studené z lednice.

Upečené kuře

Pomixovaná hmota z kuřete

Připraveno na zamražení

Kromě pečeného kuřátka dostávali také syrové přemražené masíčko – kuřecí, krůtí, hovězí a vepřové. Jeden náš kocourek, Barney, se vždy měnil ve velkého bojovníka a vrčel na všechny kolem. V případě syrového masíčka neznal bratra :-D. Poprvé jak takto vrčel, tak jsem si myslela, že venku někdo nechal běžet motor auta. Ostatní koťátka kolem něj chodila a bála se přiblížit. Musela jsem tedy Barnýska dávat k samostatné mističce.

Kdysi dávno také lidé dávali kočkám kravské mléko. Kravské mléko je pro telata, ne pro koťata. Po mléce může nastat průjem. Naše babičky rozhodně nekontrolovaly kočičí hovína venku, tak ani nevěděly, co kočičkám způsobovaly. Existují různé kotěcí mlíčka. Já jsem dávala 9% tatru ředěnou vodou. Po vytažení z lednice, jsem ji zalila horkou vodou.Teplotu jsem testovala svým prstem – aby nebylo ani horké, ani studené. Někdy také dostali pribináček.

Proč 13 týdnů?!

Během cca šestého týdne již koťátka uměla chodit na záchodek a sama papat. Mohla jsem je tedy klidně vypustit do světa… ALE. První očkování koťátek se provádí v 8 týdnu, kdy prudce klesá imunita vůči nemocem, kterou má od matky. V 8-9. týdnu jsou koťátka poprvé očkovány a po 3-4 týdnech se musí přeočkovat. Důležité je také odčervení – odčervuje se 3x – schémata jsou různé. Seriózní chovatelé nepředávají koťátko novým majitelům hned po očkování, kvůli případné reakci. Také mnoho chovatelů kastruje a tím se tedy pobyt u chovatele ještě prodlužuje.

Odčervování flubenolem

Kromě očkování a odčervení probíhá také socializační období – koťátka se učí od mámy kočky, jak reagovat na určité podněty. Učí se vycházet s dalšími kočičími členy v domácnosti, ale také s lidmi. Učí se také používat drápky a zoubky. To šlo dobře vidět od cca 8 týdne, kdy jsem již neměla ani jeden škrábanec. Kousání bylo také jemnější. Tomáš byl výjimkou – nenapadlo ho nic lepšího, než přenášet koťata kolem zapnutého vysavače :-D.

Období socializace a chovatel

Jak se koťátko bude chovat po zbytek života, závisí i na chovateli. U nás se střídala jedna návštěva za druhou. Toto je dobré, protože koťata se pak nebojí cizích lidí. Krom toho také sousedi začali rekonstrukci bytu. První vrtání všechny zahnalo pod postel a do jiných skrýší, ale postupem času si zvykli a už je to nijak neomezovalo v hrách a lumpačinách.

Každé focení koťat je výzva

Samozřejmě ne vše dokáže chovatel koťátka naučit, např. zákaz vstupu na kuchyňský stůl jsem vzdala. Liluška s Nikouškem to ví a nechodí tam, ale malí se tam promenádovali jakoby nic. Nepomohlo ani tleskání, ani stříkání vody. Také otevřená skříň byla jak magnet. Tom jedno vyndal, druhé zalezlo a tak to šlo do kolečka.

Moc nebo málo?

Pro mě bylo 13 týdnů strašně krátká doba. Neskutečně rychle uběhla a zůstaly jen vzpomínky a prázdný byt. Ovšem pro nové majitele to byla zase nekonečně dlouhá doba. Samozřejmě všichni si chodili na pravidelné návštěvy. Což je lepší pro přechod do nového domova, který zvládla všechna naše koťátka na výbornou!

13 týdenní Ragdollata mají již kolem 2 kg

Někdo může namítat, že máma kočka už nekojí. Opak je ovšem pravdou – naše Liluška kojila a pečovala o svá miminka až do úplného konce. Když jsme odvezli prvního chlapečka, Benjamínka, tak v noci Liluška hodně naříkala. Také si nosila myšičku v tlamičce a při tom mňoukala. Nikolas to vzal v naprosté pohodě a hned zabral prázdné místo v posteli.

27132140316_770ce99543_z

Tak sbohem Béčka :‘(

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurz G1 pawpeds pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou lidé najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře