Kotě s PP nebo bez aneb proč koupit kotě s PP?

Otázka zda-li koťátko s PP (průkazem původu) či bez se honí hlavou každému, kdo se rozhodne si pořídit šlechtěnou kočičku. Na začátku je hledání, během kterého nacházíte spousty různých inzerátů typu „prodám čistokrevné koťátka bez PP“ a zjišťujete, že tyto kočičky jsou mnohonásobně levnější než koťátko s PP.  Jak to tedy je u kočiček s a bez PP?

Původ kotěte

Ragdoll koťata

Koťátko bez PP nemá prokazatelný původ, tedy nemáte žádnou jistotu, co z koťátka vyroste, kdo jsou jeho rodiče, jakou povahu bude mít, jestli nemá smrtelné nemoci. Toto koťátko nemůžete zařadit k ŽÁDNÉMU plemeni. Prodávající vám sice může ukázat rodiče koťátka, ale i v tomto případě nevíte, jestli jejich rodiče nebyli kříženci nebo příslušníci zcela jiného plemena a zda-li jsou to opravdu rodiče daného koťátka. Pouze průkaz původu je zárukou daného plemene.

Proč prodávající píše, že prodává čistokrevné koťátko bez PP, když vlastně čistokrevné koťátko bez PP neexistuje? Majitel může mít kočičku, která PP má, ale nebyla určena pro další chov. Tato kočička mu zřejmě byla chovatelem prodána na mazlíčka s podmínkou pozdější kastrace. Nový majitel buď podvedl chovatele a nechal kočičku nakrýt za jeho zády a nebo to bylo chovateli jedno (bohužel i takoví jsou). Také se může jednat o člověka, který problematice chovu nerozumí a pouze chtěl svá koťátka. Takoví prodávající nejsou členy žádné organizace a nemusí dodržovat chovatelský řád.

Dle chovatelského řádu

Britská krátkosrstá koťata

Dle chovatelského řádu kočky nesmějí mít více, než 3 vrhy během 24 měsíců. K žádosti o vystavení PP prvních potomků je nutné přiložit veterinární atest, že kočka a kocour nemají pupeční kýlu. Kocour před použitím v chovu musí mít navíc veterinární atest potvrzující, že má obě varlata sestouplá v šourku a běžně vyvinutá. Tyto atesty se přikládají k žádostem o vystavení PP (krycímu listu) jejich prvních potomků. Koťata nesmějí odcházet k novému majiteli (do nového domova) dříve než ve 12 týdnů a musí být plně očkovaná proti panleukopenii a komplexu kočičí rýmy (kočičí virová rhinotracheitida a kočičí kalicivirus).

Norská lesní koťata

Člověk odchovávající koťata bez PP může zatěžovat kočku častými porody a díky tomu mohou být koťata slabší a v horší kondici. Koťátka bez PP odcházejí od maminky většinou během 8 týdne a dříve. V této době nejsou plně očkovaná ani odčervená a správně socializovaná. Tzv. socializační období trvá zhruba od třetího do dvanáctého týdne věku. V tomto období se kotě nejsnáze seznamuje se všemi záludnostmi prostředí a učí se v něm žít. Koťátka napodobují chování matky a dalších domácích dospělých koček, ale zároveň získávají vlastní zkušenosti, které pečlivě ukládají do paměti a kterými se poté řídí po zbytek života. Celou tuto důležitou životní etapu kotěte má ve svých rukou chovatel. Na něm nejvíce záleží, zda bude kotě přítulné, bude mít rádo hlazení a mazlení, nebude se bát návštěv, koupání, česání atd.

Genetika nemá slitování s nikým

Koťátka bez PP navíc nebývají testované na genetické choroby vyskytující se u daného plemene (HCM – hypertrofická kardiomyopatie, PKD – Polycystická choroba ledvin, GSD IV – porucha střádání glykogenu, GM2 – neurologické onemocnění, HD – dysplazie kyčelního kloubu, PRA – progresivní atrofie sítnice,  SMA – míšní svalová atrofie a další). Tyto nemoci jsou neléčitelné a koťátka na ně brzy umírají.

Chovatelé také testují na infekční choroby FIV (virus imunodeficience koček („kočičí AIDS“)) a FeLV (Virus kočičí leukémie). Že vám tyto pojmy nic neříkají? Tak věřte, že vašemu veterináři a vaší peněžence budou. Často vás tak kotě bez PP vyjde dráž díky následné veterinární péči. PP sice není zárukou zdraví koťátka, ale seriózní organizovaný chovatel má své chovy testované a testy vám na požádání předloží.

Kočku s PP nechci, protože musím na výstavy

Hodně lidí si myslí, že každá kočička s PP musí absolvovat výstavy. Jedná se o omyl začátečníků a možná někteří „množitelé“ se pokouší díky tomuto tvrzení prodávat svá koťátka. V dnešní době již výstavy nejsou povinné ani pro chovatele. Každý si může zvolit, jestli chce nebo ne. Na výstavách existují i třídy pro kastráty a kočky domácí.

Chovatel vs. množitel

Domácí dlouhosrstá kočka na výstavě

Další výhodou koupě koťátka s PP je kupní smlouva a celoživotní poradenství. Když dojde k problému, máte se kam obrátit. V případě, že chovatel není ochoten danou situaci řešit, a zjevně je vina na jeho straně, lze na něj podat stížnost na základní organizaci, do které patří. Na množitele si nemáte kam stěžovat a obecně řešení problémů se většinou nekoná. Pokud si chcete pořídit kočičku a netoužíte po žádném plemeni, udělejte dobrý skutek adoptováním kočičky z některého útulku či depozita, které jsou bohužel přeplněné. Kočička se vám pak odvděčí svou velkou přítulností a láskou.

Rozhodnete-li se pro koupi kotěte, ať ušlechtilého nebo obyčejného, nekupujte je na výstavě, v obchodě s chovatelskými potřebami nebo jen podle obrázku na internetu. Vyplatí se kontaktovat více chovatelů a porovnávat. Seriózní chovatel po vás bude požadovat alespoň jednu návštěvu (u některých můžete pak koťátko navštěvovat do doby odběru). Před koupí kotěte byste určitě tuto návštěvu měli absolvovat. Podívat se na prostředí ve kterém kočky žijí, jak s nimi chovatel zachází, na to jak se koťata i dospělé kočky chovají k novým podnětům, k cizím lidem, popřípadě k jiným zvířatům.

Volně žijící kočky v Řecku

Před odběrem se přesvědčte, že všechna koťata z vrhu, ale i dospělé kočky jsou alespoň na pohled zdravé: Podívejte se, zda mají čisté uši, oči, okolí nosu a řitního otvoru. Prohlédněte pozorně i srst, jestli nezahlédnete blechu či její trus. Blechy si domů ovšem může zanést i seriózní chovatel (např. od veterináře, z výstavy). Pak záleží, jak chovatel danou situaci bude řešit. Požádejte chovatele o dokumentaci k dosavadnímu odčervování a k provedenému očkování. Uzavřete s ním písemnou smlouvu o koupi kotěte a důkladně si ji před podpisem přečtěte. Případné připomínky vzneste ještě před tím, než si kotě odnesete!

Zdroje:

http://www.schk.cz/proc_kote_s_pp.html

http://www.schk.cz/chovatelsky-rad-schk.html

Od kotěte ke kočce (MVDr. Hana Žertová)

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurz G1 pawpeds pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou lidé najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře