13 týdnů – moc nebo málo?

Třináct týdnů, tento pojem se honí hlavou chovateli při narození koťátek. Dle chovatelského řádu musí být kotě minimálně dvanáct týdnů u matky (verze 2019) a stejně tak je prasárna vydat kotě do nového domova hned druhý den po očkování. Většina chovatelů pouští svá koťátka do světa ve 13 týdnu a později. Je to úžasné období, během kterého můžete sledovat, jaké neuvěřitelné pokroky během krátké doby malá kočičí miminka dělají. V dnešní době už i útulky a depozita pouštějí koťátka do světa nejdříve ve 12 týdnu. Výjimkou jsou koťátka, která někdo vyhodil od maminky, což je poslední dobou v módě :(.

U nás začalo být veselo kolem čtvrtého týdne, kdy se koťátka naučila vydrápat z krabice a už nechtěla zpátky. Jelikož se mi zdálo, že je na podlaze chladno, tak jsem všude kolem postele rozložila deky. První příkrmy se mi začaly dařit až kolem pátého týdne, ale každé kotě to má jinak. Koupila jsem kotěcí paštičky Animonda baby pate, malé granulky Purizon Kittens, ale začala jsem úplně jinak.

Co je pro kotě nejlepší?!

Mlíčko od maminky přeci. S tím, ale koťátka 13 týdnů nevystačí. Kočky jsou striktní masožravci! Koťátka u nás ze začátku dostávají pečené kuřátko. Pekla jsem jej zalité vodou s jednou velkou lžící rýže, 2-3mi lístky bobkového listu a špetkou soli. První týdny kuře mixuji tyčovým mixérem na kaši, později jej obírám a trhám na menší kousky. Z jednoho kuřete jsem schopná připravit krmení na několik dní, které si zamrazím. Po rozmražení ohřívám s trochou vody, protože kočky by neměly dostávat studené z lednice. Potrava by měla mít teplotu čerstvě zabité myši.

Po pár dnech, co papají pečené kuře a paštiky Animonda baby pate, přidávám syrové přemražené maso – kuřecí, krůtí, hovězí a vepřové. Ze začátku mleté a postupně kousky zvětšuju. Jeden náš kocourek, Barney, se vždy měnil ve velkého bojovníka a vrčel na všechny kolem. V případě syrového masa neznal bratra :-D. Poprvé jak takto vrčel, tak jsem si myslela, že venku někdo nechal běžet motor auta. Ostatní koťátka kolem něj chodila a bála se přiblížit. Musela jsem tedy Barnýska dávat k samostatné misce, láska k masu mu vydržela dodnes.

Kdysi dávno také lidé dávali kočkám kravské mléko. Kravské mléko je pro telata, ne pro koťata. Po mléce může (ale i nemusí) nastat průjem. Kočkám mléko chutná, to ale neznamená, že je pro ně dobré. Existují různé kotěcí mlíčka. Já jsem dávala občas 9% tatru ředěnou vodou. Po vytažení z lednice, jsem ji zalila horkou vodou. Teplotu jsem testovala svým prstem – aby nebylo ani horké, ani studené. Někdy také dostali pribináček. Koťátka se snadno naučila pít i vodu a u misky, stejně tak fontánky jsem je viděla dost často.

Proč 13 týdnů?!

Během cca šestého týdne již koťátka uměla chodit na záchodek a sama papat. Mohla jsem je tedy vypustit do světa, jak to dělají někteří… ALE. První očkování koťátek se provádí nejdříve v 8 týdnu, kdy prudce klesá imunita vůči nemocem, kterou získávají z mléka od matky kočky. V 8-9. týdnu jsou koťátka poprvé očkována a po 3-4 týdnech se musí přeočkovat. Důležité je také odčervení – odčervuje se 3x – schémata jsou různé. Seriózní chovatelé nepředávají koťátko novým majitelům hned po očkování, kvůli případné reakci. Také mnoho chovatelů kastruje a tím se pobyt u chovatele ještě prodlužuje na 15-16 týdnů.

Odčervování flubenolem

Kromě očkování a odčervení probíhá také socializační období. Koťátka se učí od mámy kočky, jak reagovat na podněty. Učí se vycházet s dalšími kočičími členy v domácnosti, ale také s lidmi. Učí se také používat drápky a zoubky. To šlo dobře vidět od cca 8 týdne, kdy jsem již neměla ani jeden škrábanec. Kousání bylo také jemnější. Tomáš byl výjimkou, nenapadlo ho nic lepšího, než přenášet koťata kolem zapnutého vysavače.

Období socializace a chovatel

Jak se koťátko bude chovat po zbytek života, závisí i na chovateli. U nás se střídala jedna návštěva za druhou. Toto je dobré, protože koťata se pak nebojí cizích lidí. Krom toho také sousedi začali rekonstrukci bytu. První vrtání všechny zahnalo pod postel a do jiných skrýší, ale postupem času si zvykli a už je to nijak neomezovalo v hrách a lumpačinách.

Ve třech měsících

Samozřejmě ne vše dokáže chovatel koťátka naučit, např. zákaz vstupu na kuchyňský stůl jsem vzdala. Liluška s Nikouškem tam před námi nechodí, ale malí se tam promenádovali jakoby nic. Nepomohlo ani tleskání, ani stříkání vody. Také otevřená skříň byla jak magnet. Tom jedno vyndal, druhé zalezlo a tak to šlo do kolečka.

Moc nebo málo?

Pro mě bylo 13 týdnů krátká doba. Neskutečně rychle to uběhlo a zůstaly jen vzpomínky a prázdný byt. Ovšem pro nové majitele to byla zase nekonečně dlouhá doba. Samozřejmě všichni si chodili na pravidelné návštěvy. Což je lepší pro přechod do nového domova, který zvládla všechna naše koťátka na výbornou!

Někdo může namítat, že máma kočka už nekojí. Opak je ovšem pravdou, naše Liluška kojila a pečovala o svá miminka až do úplného konce. Když jsme odvezli prvního chlapečka, Benjamínka, tak v noci hodně naříkala. Také si nosila myšičku v tlamičce a při tom mňoukala. Nikolas to vzal v naprosté pohodě a hned zabral prázdné místo v posteli.

Nevíte si rady s výbavičkou pro vaše nové koťátko?! Stáhněte si můj eBook Zdarma Bydlím u své kočky ⬇️

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurzy Pawpeds (G1, G2 a G3) pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou čtenáři najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře