6 pohádek, proč má kočka nemá průkaz původu (PP)

Dost často se setkávám s tím, že se nadšený majitel pochlubí v nějaké kočičí skupině s koťátkem, které je dle něj 100% čistokrevné, jen nemá PP. Následují argumenty typu „byl to vrh navíc“, „chovatel nestihl uchovnit kočičku“, „chovatel nechtěl chodit na výstavy“ apod. Podívejme se tedy na zoubek nejčastějším výmluvám množitelů (a také některých chovatelů), protože se pořád najde mnoho lidí, kteří na ně naletí. Kočky bez PP můžou vznikat různými způsobyTento článek se týká těch, které vypadají jako nějaké plemeno, ale byly prodány bez PP.

Je to vrh navíc, proto koťátka nemají PP

Zde je otázkou, jestli vám toto řekne registrovaný chovatel nebo naopak množitel. Pro množitele je to výmluva, aby prodal svá koťata. V případě registrovaného chovatele byste tuto větu neměli NIKDY slyšet a jestli jste slyšeli, tak mě to moc mrzí a doporučuji takového chovatele nahlásit jeho organizaci, protože porušuje chovatelský řád. V chovu se může stát všelicos. Vždy záleží jen a pouze na chovateli, jak se k danému problému postaví.

Pár dní po porodu (do 100 g)

Dle chovatelského řádu je možné mít 3 vrhy za 24 měsíců. Většina chovatelů má kočky a kocoury pohromadě a odděluje je během mrouskání. Mějte na paměti, že kočka může začít mrouskat kdykoliv, může mrouskat jednou za půl roku, ale také každý měsíc, některé mohou mrouskat skrytě, některé nepřetržitě a věřte, že kocour to pozná o hodně dříve, než majitel.

Vím, jaké je to mít doma mrouskající kočkou a toužícího kocoura. Můžete poctivě oddělovat, hlídat jak ostříž, a pak stačí pět sekund, kdy kocour rychle a nepozorovaně (někteří si umí i otevřít dveře) proklouzne ke kočce a okamžitě jde do akce. V případě, že se chovateli narodí vrh navíc, nezbývá než tuto skutečnost nahlásit poradci chovu. Koťata dostanou PP, chovatel bude mít nějaký postih, ale bude mít čisté svědomí a neztratí svou dobrou pověst. 

Koťátko bylo poslední z vrhu, PP dostávají jen první dvě

Tuhle výmluvu množitelů vídám roky a pořád se na ni nechá napálit neskutečné množství lidí. Registrovaný chovatel je povinen hlásit všechna narozená koťata a opravdu všechna z vrhů, i kdybych jich ve vrhu bylo 8 a více, dostanou průkaz původu. To stejné platí i u psů!

Nestihli jsme uchovnit kočičku, než měla koťátka

Prozradím vám velké tajemství, protože v dnešní době se už neuchovňuje nijak. Když kočka a kocour dosáhnou jednoho roku, je možné je dle chovatelského řádu použít do chovu. Je jen a pouze na chovateli, které jedince vybere do dalšího chovu, a které prodá na mazlíčka. Klidně může prodat všechny na chov, ale také všechny na mazlíčka. 

2 týdny stará koťátka

Kočky mohou být poprvé nakryty v 1. roce věku, ale je možné zažádat si o předčasné krytí.  O to se žádá hlavně v případech, kdy kočky začnou mrouskat velmi brzo (třeba v pátém měsíci) a mrouskají často a pravidelně, pak je dobré buď kastrovat a nebo nechat nakrýt ze zdravotních důvodů, nejdříve je to možné v 10. měsíci. Samozřejmě i zde se může stát, že je kocour rychlejší než chovatel a koťátka čeká kočka mladší jednoho roku. Kromě věku je další podmínkou zpráva od veterináře, že kočky a kocouři nemají pupeční kýlu a kocouři mají sestouplá obě varlata.

Stejně jako u vrhu navíc, také v tomto případě má chovatel na vybranou, jestli tuto nešťastnou náhodu zamlčí a zbaví se následků (nenápadně prodá koťata levněji a bez PP), čímž poruší chovatelský řád hned 2x. Když to praskne, může jej čekat vyhazov z organizace. O tom, že si tím kazí pověst se už nemusíme bavit. Může se k tomu ovšem postavit  zodpovědně a nahlásit to poradci chovu. Koťata díky tomu dostanou PP a chovatel bude mít nějaký postih. 

Také nějaký začátečník může myslet chov vážně, ale dostane se do situace, že ještě nemá založenou chovatelskou stanici a koťata jsou na světě a proto první vrh prodává bez PP. Tohle bohužel není zrovna moc dobrý vstup na chovatelskou scénu a může to být i rychlým koncem. I tato situace se dá řešit s poradcem chovu a pro tato koťata PP dostat. Já na zřízení chovatelské stanice čkala 3 měsíce a 3 týdny.

Můžete si vybrat, jestli chcete kotě dráž s PP nebo levněji bez

Nebudeme si mazat „med kolem pusy“, naprostá většina lidí je radši, když může ušetřit nějakou tu korunku. V tomhle případě se vám to může vymstít. Je dost možné, že korunku, kterou nyní ušetříte, v budoucnu zanecháte u veterináře. Vystavení průkazu původu stojí u Českého svazu chovatelů 150 Kč na kotě, tzn. že když vám někdo dává slevu několik tisíc, je to značně podezřelé. V jiných organizacích jsou ceny za vystavení PP jiné. U množitele je toto zase jen a pouze výmluva, aby svá koťata prodal. U registrovaného chovatele toto ukazuje na podvod, třeba vrhem navíc nebo tím, že koťata měla kočka mladší jednoho roku atd.

14 týdnů stará koťátka (kolem 2 kg)

Nechtěli jsme jít na výstavy

Výstavy nejsou povinné pro nikoho, ani pro chovatele a ani pro lidi, kteří si kupují koťátko na mazlíčka s průkazem původu. Množitelé asi ještě nestihli zaregistrovat, že tato povinnost pro chovné kočky byla zrušena 1. 1. 2013. Samozřejmě, když mají majitelé zájem si výstavu vyzkoušet, na výstavách jsou i třídy pro kastráty. Stejně tak výstavu můžete absolvovat s kočkou domácí. U koček domácích je výhodou, když se nepodobají žádnému plemeni.

Nestihli jsme vykastrovat

Je logické, že když někdo má doma nekastrovaná zvířata opačeného pohlaví nebo když nekastrovaná kočka chodí ven, že bude dříve či později  březí. Jak jsem psala výše, majitel nemusí mrouskání poznat. Kočky mohou být plodné klidně už ve čtvrtém měsíci věku a čekat v těchto případech s kastrací do roku věku je nesmysl. Já sama kastrovala poslední dva vrhy ve 14. týdnu věku a rozhodně to koťátka zvládala lépe než dospělí jedinci a nijak se nezastavila v růstu. Otázkou tedy je, jestli prodávající opravdu nestihli nebo nechtěli nebo veterinář říkal... Mnohé spolky kastrují i březí venkovní bezprizorní kočky, takže všechno je možné.

Víte jak správně bydlet u své kočky?! 😊

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurzy Pawpeds (G1, G2 a G3) pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou čtenáři najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře