Kočky ve vinném sklípku

Každý majitel kocoura řešil alespoň jednou za život otázku: „Kam s ním?“ V tomto případě se nejednalo o dílo Jana Nerudy, který nevěděl kam se starou slámou z matrace, ale o to kam, dát kocoura či kočku během své různě dlouhé nepřítomnosti doma.

1 – 2 dny

Kočka to doma 2 noci sama zvládne. Pak sice od ní dostanete hodně vyhubováno, ale po chvíli je vše ze strany kočky zapomenuto. Nemám to sice ráda, ale také jsem již párkrát nechala Lilušku a Nikouška přes noc samotné. Člověk nikdy neví, co kočku napadne. Na dvě noci nemám odvahu.

Doma jsem je nechala např. během zimy, kdy bylo počasí všelijaké (to jsme jeli za rodinou raději vlakem). Také když byla Liluška v začátcích těhotenství (nač zbytečně cestou stresovat těhotnou kočku?!) a nebo v létě, v období tropických teplot. Druhý den jsem vždy byla jako na trní a spěchala rychle zpátky do Brna.

Jsem vždy klidnější, když mi kočky někdo přijde večer nebo ráno zkontrolovat. Bohužel, ne vždy mají všichni čas.

Čeká vás cestování?! Máte doma kočky?! V mém eBooku Kočka sama doma radím, jak zabezpečit kočky během vašich cest.

Co je dobré udělat, když…

Když necháváte kočku samotnou doma. Já jsem vždy po celém bytě nechala mnoho nádobek s vodou. Naše Liluška je trošku „vodník“, ráda pádluje pacičkou ve vodě a bryndá všude kolem. U více misek je větší pravděpodobnost, že je všechny v rámci hry nepřevrhnou. Dále hodně granulí v miskách a těsně před cestou kapsičku nebo konzervu.

Když jedete s kočkami delší trasu autem. Z Brna do Ostravy to jsou cca dvě hodiny, samozřejmě záleží na D1. Už se mi stalo, že jsem jela i pět hodin. Určitě je dobré, vzít náhradní podložky, kdyby se náhodou kočka pokakala nebo počůrala. Vždy s sebou vozím přebalovací podložky.

Popruhy do auta

Před cestou kočky dávám na záchodek, ale potřebu udělají jen někdy. V případě velmi teplého počasí je dobré mít s sebou mističku, případně stříkačku a vodu. V letních měsících kočkám natahuji na okno šátek, aby na ně nepražilo sluníčko. I přes klimatizaci jim může být velké horko.

Dovolená s kočkou?

Mějte na paměti, že záleží na povaze kočky. V případě, že vaše kočka nesnáší cestování a nové místa, tak ji logicky nikam netahejte. My jsme se stěhovali už několikrát a kočky to nijak neřeší. V dnešní době mnohé hotely a ubytovny nabízejí možnost ubytování s domácím mazlíčkem. Už i my jsme si vyzkoušeli. Nesehnali jsme hlídání, tak s námi kočky jely do vinného sklípku na dvě noci. Náš kufr auta sice vypadal jako malá prodejna kočičího vybavení a my se přes záchod, kočárek a další kočičí věci tak tak vtěsnali, ale vše jsme zvládli na výbornou. I do restaurace nás pustili s kočárkem.

Kočárek

Dovolená daleko v cizině

Kočky je možné přepravovat i letecky, ale pokud se nestěhujete navždy, tak proč je takové cestě vystavovat?! My, když jedeme dál, tak většinou kočky převážíme k rodičům Toma. Mají tam své skrýše, pozorovatelny a oblíbená místa. Dovolená nám dokonce vyšla i na období koťátek.

Představa převozu šesti koček byla děsivá. Naštěstí jde vše zařídit, když se chce. Takže jsme zatím vždy sehnali dobrovolníky, kteří se k nám na týden nastěhovali. Před cestou jsem napekla několik kuřat  pro koťátka do zásoby, uklidili jsme celý byt (i když po pěti minutách vypadal stejně, jako před úklidem) a v neposlední řadě, jsem sepsala několika stránkový manuál pro hlídače koček.

Další variantou je oslovit nějakou firmu, která se věnuje hlídání koček. Více o tom, jak cestovat s kočkami, případně jak je zabezpečit doma naleznete v mém eBooku Kočka sama doma.

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurz G1 pawpeds pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou lidé najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře