Trendem dnešní doby je, že se lidé chodí radit do kočičích skupin na Facebooku. Dotazy jsou různé. Někdo se ptá, kdy kočku vykastrovat, někdo čím jí krmit, časté téma je i syrové maso. Na seznamu otázek jsou také různé choroby koček a změny chování. O výbavičce pro kočky jsem psala v mém eBooku Bydlím u své kočky.
Každá kočka je jedinečné kočičí veličenstvo (původně jsem napsala osobnost, ale nevím jestli se to dá říct i u kočky, když není osoba 😀 ), každá má jiný vrtoch, jiné nálady, jiné potřeby. Co dělá jedna, to nemusí dělat druhá a třetí už vůbec ne. Tohle „moudro“ by si měl zapamatovat každý, kdo vstupuje do diskuzí na Facebooku. 🙂
Na tuto otázku je mnoho odpovědí. V první řadě je dobré vyloučit zdravotní problém. Kočku to může při čůrání bolet a má s tím spojený záchodek, proto chodí jinde. Většinou si můžete všimnout, že si třeba jen učurkne a jde dál a pak zase, případně v moči uvidíte krev. Může se jednat o struvity, zánět močového měchýře atd. K veterináři se pokuste rovnou odebrat i moč kočky (neměla by být starší dvou hodin) – buď použijete speciální granule určené na odebírání moči nebo odeberete stříkačkou z místa, které kočka počůrala.
Když vyloučíte zdravotní problém, tak se může jednat o značkování u dospívajícího kocoura, ale pozor značkovat může i kočka. V tomto případě je dobré zvážit kastraci. Ovšem nečekejte, že značkování přestane hned po kastraci – chvilku to ještě trvat bude… Kočky mohou mít i další důvody, proč chodí mimo záchodek. Mohlo se třeba něco změnit ve vašem okolí (rekonstrukce bytu, odchod milované osoby, příchod nového člena, stěhování) a kočku to znepokojuje a dává vám to takto najevo. Chce to přemýšlet. 🙂
Dost často se píše, že by mělo být v bytě záchodků +1 oproti kočkám. Tedy k jedné kočce dva záchody, ke dvěma kočkám tři záchodky, atd… Některé kočky prostě chodí kakat do jednoho a čůrat do druhého. Toto pravidlo, ale ne vždy platí. Já mám dvě kočky a jeden záchod a nemají s tím problém. Naše Lila ještě krásně zahrabe po Nikolasovi, když tam náhodou někdy nechá trůnit hovín. Fotka byla pořízena během čistění záchodku (jestli jste majitelem kočky, tak to určitě znáte 😀 ).
Jestli máte doma novou kočku, je dobré zjistit si předem, jaký typ záchodku a jaký typ steliva jí vyhovuje. Tady totiž také může být zakopaný pes (v tomto případě spíše kocour). Kočku může stelivo píchat do paciček, nebo jí smrdět a chodit tam nebude, ani kdyby jste se na hlavu postavili. U malého koťátka se zase může stát, že záchodek nenajde, případně na něj nestihne doběhnout v zápalu hry. Staré kočky také mohou mít problém s doběhnutím.
Kočka také nemusela projít řádnou socializací, což se může projevit v budoucnu problematickým chováním. Kočka také může přestat chodit do záchodku, když jí změníte její oblíbené stelivo. Také může mít špinavý záchodek. Kočce také může vadit místo, kde je záchodek umístěn (hluk, ruch,..). I kočky chtějí mít své soukromí. Pak byste měli zvážit, jestli jej nepřesunout tam, kam se rozhodla chodit.
Tak toto je kapitola sama o sobě. Kočky mají o mnoho méně chuťových pohárků než lidé a proto jsou také vybíravější. Říká se, že kočky jedí po celý život to, na co byly zvyklé od koťátka. V případě mých dvou koček s tím musím nesouhlasit. Vyrůstaly na pečeném kuřátku a momentálně ve třech letech jediné čeho se dočkám je, že k tomu čichnout a jdou do pryč. Kocour to ještě řádně zahrabe.
Nejlepší je pro kočky syrové maso (mělo by projít alespoň 48 hod mrazem). Bohužel mé kočky patří spíše mezi granuložravce a tak většinou vyhazuji oschlé zbytky, ne-li celou porci. Co se konzerv a kapsiček týče, vyzkoušela jsem již snad všechny – Applaws, Animonda, Brit care, Cosma, Almo nature, Shesier… Zato granule N&D divočák a jablko u nás mizí ve velkém.
Když si spočítáte, kolik stojí kvalitní kapsičky a syrové maso, tak zjistíte, že maso vychází levněji. Určitě doporučuji, jestli patříte mezi ty šťastlivce, kterým kočky maso jí. Já již zkoušela kuře, krůtu, hovězí falešnou svíčkovou, odřezky z řeznictví, vnitřnosti (kachní žalůdky měly úspěch, kuřecí absolutně ne, kuřecí srdíčka, hovězí srdce, různé játra)… Pokud se rozhodnete krmit pouze masem, tak je nutné dodržovat poměry svaloviny, kostí a vnitřností a také dodávat kočkám vitamíny.
Nejoblíbenější maso je u nás vepřové, stejně tak mnoho chovatelů vepřovým masem krmí. Se syrovou rybou bych byla opatrná, protože mnoho druhů ryb obsahuje enzym thiaminasu, který ničí vitamín B1 (thiamin) u koček, což může vést k neurologickým poruchám.