Daruji kočku, protože jsem těhotná

I v dnešní době se můžeme setkat s tím, že se kočce hledá nový domov kvůli těhotenství. Většinou ten pravý důvod hledání nového domova bývá jinde. Můžeme jen polemizovat, zda již majitele kočka omrzela. Chodila mimo toaletu či se chovala jinak „nevhodně“ a nebo nastávající maminka kromě gratulací k těhotenství byla vystavena nátlaku černými scénáři a otázkami, kam ty kočky dá. Řeči lidí občas dokážou napáchat mnoho škody. Mohou ženu znejistit, a ta pak ze strachu o vyvíjející se miminko, dá raději kočku pryč. 

Naštěstí dnes již ženy převážně ví, že kvůli těhotenství kočku pryč dávat nemusí a na řeči okolí nereagují. V těhotenství je třeba dodržovat určité zásady, ale rozhodně není potřeba zbavovat se kočky, kterou již doma máte. Jsou situace, kdy není jiné možnosti a hledat kočce nový domov je nejlepší řešení, ale o tom někdy jindy.

Byla jsem těhotná v roce 2020 a tohle na mě nikdo nezkoušel. I kdyby zkusil, tak by nepochodil. Mám sice alergii na kočky, ale během těhotenství jsem neměla žádné projevy. Musím přiznat, že díky změně stravy jsem alergickou rýmu neměla už dlouho předtím. Trochu jsem se sice bála jarní pylové sezóny, ale i ta proběhla bez alergie. Celé těhotenství jsem zvládla bez jakýchkoliv tablet. Brala jsem jen Floradix pro doplnění železa. 

Těhotenství s kočkami

Často ženy popisují, že jim kočky v těhotenství chodí lehat na bříško. Náš Nikolas se to také naučil. Stačilo si sednout na gauč, hned byl u mě a snažil se celou svou sedmikilovou váhou lehnout na mé břicho. Ragdollové jsou hodně společenští, takže před i během těhotenství mi vždy byli v patách a odpočívali někde poblíž. Byli i u mého porodu. Nikolas se moc neúčastnil a prospal to na škrábadle, ovšem Lilien musela být v závěru porodu vykázána z místnosti, protože mě kousala během kontrakcí do nohy. Chtěla mi pomoct a musím říct, že její kousnutí v té chvíli opravdu bolelo víc než kontrakce.

Některé kočky na těhotenství nereagují vůbec, některé ten stav poznají ještě předtím, než to zjistí žena. Může dojít i k tomu, že kočka začne chodit mimo toaletu. Ony cítí, že se něco děje a může je to znepokojovat a dávají takto svou nejistotu najevo. Na každé těhotenství mohou reagovat jinak. Není na to jednotný vzorec. Já jsem před těhotenstvím neřešila, jak na něj kočky budou reagovat. Ani mě to nenapadlo, ale občas se najde dotaz či diskuze na toto téma. 

Toxoplazmóza a další nemoci

Mé kočky jsou čistě domácí. Strach, že mě nakazí toxoplazmózou nebo něčím jiným jsem neměla. Toxoplazmózu stejně prodělalo mnoho lidí, aniž by to věděli. Mě kdysi vyskočily protilátky v krvi a to jsem nebyla nemocná. Samozřejmě pokud by žena onemocněla v těhotenství, tak je to velký problém a může dojít i k potratu. U mého gynekologa nabízeli test na toxoplazmózu, takže se na tuto možnost také můžete zeptat. Nebo si můžete test vyžádat u praktického lékaře. Toxoplazmózu spíše chytíte tak, že budete jíst nemytou zeleninu nebo syrové maso, případně si dáte kočičí bobek, než od svých v bytě žijících koček. 

Na co bych si ale pozor přeci jen v těhotenství dávala, jsou kočky žijící venku – a je jedno jestli jsou vaše, sousedů a nebo cizí potulné. Tyto kočky většinou loví ptáky a hlodavce a mohou být nosiči toxoplazmózy. Já osobně od té doby, co mám kočky, tak radši nesahám na venkovní kočky. Mám strach, abych mým kočkám nedonesla nějakou bakterii, vir, blechu či jiného parazita. Možná je to trošku paranoia, ale jsou nemoci, na které očkování u koček není. Řešit doma blechy taky není procházka růžovým sadem. A některé vnější parazity může chytit i člověk.

Takže jsem nehladila cizí kočky ani v těhotenství. Pokud už máte potřebu hladit venkovky, tak je určitě zvýšená hygiena na místě. Předpokládám, že mytí rukou je pro každého samozřejmostí. Přesto to zde zmíním. Těhotná žena by si měla mýt ruce mýdlem pokaždé: 

  • když vynáší kočičí záchod (pokud to v těhotenství dělá)
  • když bude hladit venkovní, ať už vlastní nebo cizí kočky

Co se u nás změnilo?

Přestala jsem uklízet kočičí záchod a začal to dělat přítel. I když v tom nevidím nutnost. Kdybych jej uklízela, tak bych si umyla ruce, což dělám stejně. Věřím, že i většina lidí nejde od kočičího záchodu rovnou k prostřenému stolu, ale k umyvadlu. Bohužel, přítel občas nebyl příliš pečlivý ve vynášení a kočky nám to pak spočítaly. Proto jsme v začátku mého těhotenství udělili kočkám zákaz vstupu do ložnice. Ten platí dodnes. 

Jsou situace, přes které prostě nejede vlak. Taková poslední kapka trpělivosti byla, kdy se někdo vyčůral do nově koupené peřiny, lehce to schytala i nová matrace. Naše kočky naštěstí zákaz vstupu nesly velmi dobře. Čekala jsem celonoční škrábání na dveře a ono se nedělo nic. Dodnes zaškrábe jen občas někdo, ovšem do ložnice se snaží proniknout při každé příležitosti. A často se jim to daří. Klidně bych je tam i vrátila, ale při představě, že zase budu o půlnoci sundávat potahy z matrací, měnit peřiny, všechno prát a peřiny budeme dávat do čistírny, je radši nepouštím. Nikdo vám ale dopředu neřekne, jak by na tuto změnu zareagovala vaše kočka. 

Pořizuji si novou kočku

Pokud máte kočky pouze doma, tak není, co řešit. Ovšem pokud si pořizujete novou kočku v těhotenství, tak už by u toho chtělo trochu přemýšlet. Osobně bych se vyhnula v těhotenství pořizování si nalezené kočky nejasného původu. Pokud už nějaké takové budete chtít dát nový domov, tak ji vymezte jednu místnost a nechte v karanténě. Navštivte veterináře, který kočku vyšetří na protilátky na toxoplazmózu, udělá koprologii z trusu, odčerví a další. Pokud budete brát kotě z chovatelské stanice, tak se zajímejte o prostředí v jakém kočky žijí a jakým způsobem chovatel chová. O tom, na co si dát pozor při výběru chovatelské stanice jsem psala v minulých článcích. 

Jak připravit kočku na příchod miminka se můžete těšit v příštím článku.. 

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurzy Pawpeds (G1, G2 a G3) pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou čtenáři najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře