Hledám koťátko s PP. Značka: spěchá!

Čím dál tím více lidí v dnešní době přistupuje ke koupi šlechtěné kočky zodpovědně. Stejně tak, jak si chovatelé prověřují zájemce o svá koťátka, tak i nastávající zájemci nechtějí naletět podvodníkům. Poslední dobou dost často vídám dotazy typu: „Jak si mám vybrat chovatelskou stanici?“, „Co mám čekat od chovatele?“ nebo „Co by koťátka měla mít?“ Bohužel, ne jen mezi zájemci, ale i mezi chovateli jsou černé ovce…

Výběr chovatelské stanice neboli ptát se, ptát se a zase ptát se!

Prvním krokem na cestě k vysněnému koťátku je výběr chovatelské stanice. To nemusí být nic lehkého vybírat z toho množství existujících. Pokud se teprve rozhodujete a ještě nemáte vybráno, máte několik způsobů jak najít chovatelskou stanici.  Nejjednodušší cesta je zadání do Google vyhledávače „chovatelská stanice“ + „název plemena“ + „město“ (můžete různě kombinovat) a následně oslovit chovatele ze stanic, které vám Google nalezne.

Další možností je, že se přidáte na Facebook do skupiny daného plemene – snad každé má svou skupinu – např. Ragdoll, Mainská mývalí kočka, Britská kočka atd. V těchto skupinách můžete sledovat fotky, vyjadřování chovatelů a majitelů kočiček. Také můžete sami přidat dotazy, oslovit konkrétního chovatele a hlavně udělat si o tom svůj vlastní obrázek.

Mějte na paměti, že ne každý chovatel je ve skupinách na Facebooku aktivní. Dále u Ragdoll (možná i dalších plemen) existuje abecední seznam chovatelských stanic. Ale pozor! To, že nějaká ChS není v seznamu, hned neznamená, že v dané ChS je něco špatně. Chovatel nemusí o tomto seznamu vědět nebo je nováček. Když si tedy chcete být stoprocentně jistí, tak můžete vznést dotaz do kočičí skupiny daného plemena. Další možností je sledovat různé inzeráty na internetu, ale tady buďte opatrní, abyste někomu nenaletěli.

Trpělivost růže přináší

Oslovili jste pár chovatelských stanic a zjistili jste, že všechna koťátka jsou již zamluvená. Dost často dostávám dotazy typu: chceme kotě hned teď. Takhle to bohužel nefunguje. Já na svou první kočičku čekala téměř půl roku. Během té doby jsem koupila výbavičku, psala si s chovatelkou, radila se a hledala informace o kočkách… Koťátko kupujete jako parťáka na mnoho let a zároveň přebíráte na sebe zodpovědnost za jeho život. Nic by se nemělo uspěchat.

Koťátka Ragdoll

Dost často mi lidé také volají s tím, že jim doma dcerka či synek brečí. V reálu se o kočičku stejně starají rodiče, takže v tomto případě je asi dobré dítěti vysvětlit, že nic není hned a trpělivost kočičku přináší. Pokud chovatel další koťátka v brzké době neplánuje, můžete oslovit další chovatelské stanice. Dost často se stává i to, že zájemce koťátko odřekne a pak se na řadu dostanete třeba vy. Já koťátka rezervuji až po nezávazných návštěvách zájemců.

Návštěva chovatelské stanice – kdo je připraven, není překvapen!

První návštěva ChS je další důležitý bod při výběru koťátka. Rozhodně nedoporučuji obcházet během jednoho dne několik stanic, nikdy nevíte, jaké bacily s vámi odchází. Koťátka se očkují poprvé mezi osmým a devátým týdnem. Návštěva by měla být nezávazná, ale berte ohledy i na to, že chovatelé chodí do práce a chtějí mít i svůj osobní život. Prohlédnete si jak chovatel a kočky žijí, jak vypadá chovatel a v jakém stavu jsou kočky. Chovatel by vám také měl ukázat testy na dědičné nemoci (u Ragdoll HCM a PKD) – kdyby se k tomu chovatel neměl, zeptejte se!

V chovatelských stanicích může docházet k různým jevům. Chovný kocour může značkovat a cítíte zápach po celém bytě. Dvě kočky se nesnesou a musí být oddělené, koťátka se teprve učí chodit na záchodek, tak sem tam někde udělají bobek. Někteří chovatelé neberou návštěvy před první očkováním. Tohle je pochopitelné.

V případě, že koťátka a rodiče jsou ušmudlan, rychle utíkají do skrýší, mají hrůzu z člověka, tak tady je něco špatně. Doporučuji se ptát, co nejvíce to jde. Udělejte si doma seznam otázek, které poté chovateli položíte. Měl by vám s klidem na všechny odpovědět. Doma potom návštěvu rozeberte, zvažte pro a proti a oznamte chovateli své rozhodnutí. Stejně tak vás může odmítnout i chovatel, ale to se zase nestává tak často.

Co všechno by kotě mělo mít

Dle chovatelského řádu musí být koťátko plně očkováno (2x) a odčerveno. Do nového domova může koťátko odejít nejdříve ve 12. týdnu (tedy 3 měsících), ale většinou díky druhému očkování, které je ve dvanáctém týdnu a následnému odčervení odcházejí koťátka do nových domovů ještě později. Tímto se musí řídit každý chovatel.

Dále už je pak na každém chovateli, jestli koťátko čipuje, kastruje (s kastrací se doba v ChS ještě prodlužuje), jak velkou výbavičku koťátku dá do nového domova a jestli koťátko i zaveze. V některých stanicích si kotě vyzvedáváte vy, já osobně koťata do nových domovů rozvážím. I já, jako chovatelka, se ráda podívám v jakých podmínkách budou moje koťátka žít.

část výbavičky

Kdy si kotě v žádném případě nekoupit?

V žádném případě kotě nekupujte pouze z fotky na internetu! Podvodníci fotky zaměňují a skutečná kočka poté může vypadat úplně jinak. Kotě nepřebírejte mezi dveřmi, případně na nádraží nebo na benzínce. Z toho taky nic dobrého nebude. A hlavně NIKDY neposílejte peníze předem na pofiderní inzeráty!!! Radši počkejte a hledejte dál, ušetříte si tím spousty starostí do budoucna.

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurzy Pawpeds (G1, G2 a G3) pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou čtenáři najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře