Hledám koťátko s PP. Značka: spěchá!

Čím dál tím více lidí v dnešní době přistupuje ke koupi šlechtěné kočky zodpovědně. Stejně tak, jak si chovatelé prověřují zájemce o svá koťátka, tak i nastávající zájemci nechtějí naletět podvodníkům. Poslední dobou dost často vídám dotazy typu: „Jak si mám vybrat chovatelskou stanici?“, „Co mám čekat od chovatele?“ nebo „Co by koťátka měla mít?“ Bohužel, ne jen mezi zájemci, ale i mezi chovateli jsou černé ovce…

Výběr chovatelské stanice neboli ptát se, ptát se a zase ptát se!

Prvním krokem na cestě k vysněnému koťátku je výběr chovatelské stanice. To nemusí být nic lehkého vybírat z toho množství existujících. Když se teprve rozhodujete a ještě nemáte vybráno, máte několik způsobů jak najít chovatelskou stanici.  Nejjednodušší cesta je zadání do Google vyhledávače „chovatelská stanice“ + „název plemena“ + „město“ (můžete různě kombinovat). Pak můžete oslovit chovatele ze stanic, které vám vyjedou.

Další možností je, že se přidáte na facebook do skupiny – snad každé plemeno má nějakou svou skupinu – např. ragdoll a mainská mývalí kočka.  V těchto skupinách můžete sledovat fotky a vyjadřování chovatelů a majitelů kočiček, případně dávat dotazy nebo můžete rovnou nějakého chovatele oslovit a hlavně udělat si o tom svůj vlastní obrázek.

Samozřejmě ne každý chovatel je ve skupinách na facebooku aktivní. Dále u ragdoll (možná i dalších plemen) existuje abecední seznam chovatelských stanic, ve kterém jsou uvedeny chovatelské stanice s otestovanými chovy. Ale pozor! To, že nějaká ChS není v seznamu, hned neznamená, že v dané ChS je něco špatně. Chovatel nemusí o tomto seznamu vědět nebo je nováček. Když si tedy chcete být stoprocentně jistí, tak můžete vznést dotaz do kočičí skupiny daného plemena. Další možností je sledovat různé inzeráty na internetu, ale tady buďte opatrní, abyste někomu nenaletěli.

Trpělivost růže přináší

Našli jste si pár chovatelských stanic, které se vám líbí.  Oslovíte chovatele – telefonicky či mailem a zjistíte, že všechna koťátka jsou již zamluvená. Dost často dostávám dotazy typu: chceme kotě hned teď. Takhle to bohužel nefunguje. Já na svou první kočičku čekala téměř půl roku. Během té doby jsem koupila výbavičku, psala si s chovatelkou a radila se, hledala informace o kočkách… Koupí koťátka přebíráte na sebe zodpovědnost za jeho život na několik let (v lepších případech 20 a více).

Dost často mi lidé také volají s tím, že jim doma dcerka či synek brečí, že chce kočičku. V reálu se o kočičku stejně budou starat rodiče, takže v tomto případě je asi dobré dítěti vysvětlit, že nic není hned a trpělivost kočičku přináší :-D. V případě, že chovatel další koťátka v brzké době neplánuje, tak můžete oslovit další chovatelské stanice. Taky se může stát, že jiný zájemce koťátko odřekne a pak se na řadu dostanete vy. Já koťátka rezervuji až po nezávazných návštěvách zájemců.

Návštěva chovatelské stanice – kdo je připraven, není překvapen!

První návštěva ChS je další důležitý bod při výběru koťátka. Rozhodně nedoporučuji obcházet během jednoho dne několik stanic, nikdy nevíte, jaké bacily s vámi odchází. Koťátka se očkují poprvé až v osmém týdnu. První návštěva by měla být nezávazná. Stanici si prohlédnete, okoukáte v jakém prostředí koťátka žijí, jak vypadá chovatel a v jakém stavu jsou kočky. Chovatel by vám také měl ukázat testy na dědičné nemoci (u ragdoll HCM a PKD) – kdyby se k tomu chovatel neměl, zeptejte se!

V chovatelských stanicích může docházet k různým jevům – třeba chovný kocour značkuje a cítíte zápach po celém bytě, dvě kočky se nesnesou a musí být oddělené, koťátka se teprve učí chodit na záchodek, tak sem tam někde udělají bobek, někteří chovatelé neberou návštěvy před první očkováním. Tohle je pochopitelné.

V případě, že koťátka a rodiče jsou ušmudlaní někde ve sklepě a rychle utíkají do skrýší, tak tady už je něco špatně. Doporučuji se ptát, co nejvíce to jde. Udělejte si doma seznam otázek, které poté chovateli položíte. Měl by vám s klidem na všechny odpovědět. Doma potom návštěvu rozeberte, zvažte pro a proti a oznamte chovateli své rozhodnutí. Stejně tak se rozhoduje chovatel po vaší návštěvě.

Co všechno by kotě mělo mít

Vždy záleží na chovateli, co vše ke koťátku poskytne. Dle chovatelského řádu musí být koťátko řádně odčerveno a 2x naočkováno. Do nového domova může koťátko odejít nejdříve ve 12 týdnu (tedy 3 měsících), ale většinou díky druhému očkování, které je ve dvanáctém týdnu a následnému odčervení odcházejí koťátka do nových domovů ještě později. Tímto se musí řídit každý chovatel.

Dále už je pak na každém chovateli, jestli navíc koťátko čipuje, kastruje (s kastrací se doba v ChS ještě prodlužuje), jak velkou výbavičku koťátku dá do nového domova a jestli koťátko i zaveze. V některých stanicích si kotě vyzvedáváte vy, já osobně koťata do nových domovů rozvážím. I já jako chovatel se ráda podívám v jakých podmínkách budou moje koťátka žít.

Kdy si kotě v žádném případě nekoupit?

V žádném případě kotě nekupujte pouze z fotky na internetu! Podvodníci fotky zaměňují a skutečná kočka poté může vypadat úplně jinak. Kotě nepřebírejte mezi dveřmi, případně na nádraží nebo na benzínce – z toho taky nic dobrého nebude. A hlavně NIKDY nikam neposílejte peníze předem!!! Radši počkejte a hledejte dál, ušetříte si tím spousty starostí do budoucna.

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurz G1 pawpeds pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou lidé najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře