Vánoce přináší mnoho, jak doma říkáme „blejskátek“ – ozdob, šňůrek, větviček, stromečků, svíček. V tomto čase by měl být každý majitel kočky obezřetný a svou kočku více hlídat. Jsou kočky, které jsou vůči tomu všemu netečné a dny tráví jako obvykle vyspáváním. Jsou kočky, které stromečku nedají pokoj, dokud nepadne.
Kočky jsou v tom podobné malým dětem. Musíte je pořád hlídat, aby nestrkaly do pusy něco co nemají. Z toho důvodu můžete také na některých kočičích hračkách najít formuli: „Nenechávejte kočce bez dozoru“. Stejně jako děti, mohou kočky malou částici spolknout a ta může napáchat velké škody v trávicím traktu končící operací za desítky tisíc. Ano, může a nemusí, ale proč to zbytečně pokoušet.
Já jsem byla z naší Lilušky po příchodu k nám paf. Měla jsem svůj vlastní pokoj ve sdíleném bydlení. Liluška byla se mnou na tom pokoji. Pokud jsem byla doma, mohla chodit i mimo něj. Nejvíce ji lákala koupelna a prostor pod vanou. Pokaždé mi něco v tlamce přinesla. Jednou to byl zvoneček z klece pro ptáky, podruhé vatová tyčinka do uší. Její výlety jsem stopla ve chvíli, kdy vynesla hřebík. Ale teď už se podíváme na ty vánoční nástrahy.
K českým Vánocům patří stromeček. Stromeček samotný kočku nemusí vůbec zajímat. Záleží na povaze vaší kočky a jejím stáří. Koťata a mladé kočky mohou mít tendence na něj lézt a skákat. Větší sranda nastane ve chvíli, kdy stromeček nazdobíte. Baňky a řetězy jsou často velkým lákadlem pro všechny kočky. Některé pouze jemně „pacají“ pacičkou, jiné skáčou na stromek, jiné shazují baňky atd.
Pokud nejste přes den doma, je určitě vhodné nenechávat kočku v pokoji se stromečkem. Kočka může některou z ozdob rozbít a pořezat se. Může si do packy zapíchnout jehličí nebo se může zamotat do řetězů. V zápalu paniky stromek převrátí na sebe, v lepším případě ho jen převrátí. Vtípky na toto téma se objevují často.
Pokud stromeček zaléváte a přidáváte hnojivo, tak i zde dejte pozor. Kočky rády pijí z květináčů a hnojivo by je mohlo otrávit.
Zabalené dárky bývají také středem zájmu. Hlavně ty krásně barevné nařasené stužky, stuhy a provázky. Moje kočky milují šňůrky všeho druhu. Rády je loví a strkají do tlamiček. Taková šňůrka může projít trávicím traktem, ale také v něm udělat pěkné zlo. Proto je vhodné nenechávat kočku s takovou „hračkou“ o samotě.
Svíčky se používají během celého roku. Více přes zimu, méně v létě. Svíčky dodávají teplo domova. Mám je také ráda. Už jsem zažila i nehodu, kdy nám Liluška skočila na parapet s hořící svíčkou. Nebylo to nic příjemného, vyčesávat pak vosk z jejího kožíšku. A věřte, že je to sekunda, kdy se vám kočka proplete mezi nohama a skočí ke svíčce. Svíčka může kočku nejen popálit, ale sama kočka může začít hořet a v zápalu paniky, kdy bude běhat neřízeně po bytě, může i něco podpálit. Také horký vosk může kočku spálit. Svíčky je vhodné tedy mít na takových místech, kam se kočka nedostane.
Mnoho rostlin je pro kočky jedovatých. Na Vánoce jde zejména jmelí a vánoční hvězdice. Opět platí, že některé kočky o tyto rostliny vůbec nejeví zájem, stejně tak o všechny další, co máte doma. Pak jsou ale takové, které sežerou všechny květiny, které najdou.
V dnešní době je už většina kočkařů, co se výživy koček týče, informovaných. Kočky krmí pouze stravou pro ně vhodnou a ne zbytky od oběda. I tak se může stát, že více žravá kočka si udělá za vašimi zády hostinu na štědrovečerním stole. Pokud nesežere kapra plného kostí, tak nepanikařte, ve většině případů to odnese rozhozeným zažíváním.
Na závěr bych vám chtěla doporučit, abyste schovávali i vánoční cukroví. Na tom si může tajně pochutnat nejen kočka..
Za obrázek děkuji Janě Anastázii Kadlecové z chovatelské stanice Thajských koček FANCY DIAMONDS *CZ