Jak vyzrát nad výběrem kočičího steliva – 2. díl

Téma stelivo je velmi časté napříč Facebookovými skupinami. Není dne, kdy se na něj někdo neptá. Bohužel, odpovědi často nebývají zcela ideální a mohou následně zadavateli dotazů způsobit doma kočičí problémy.

Chápu, že každý má své oblíbené stelivo, které rád doporučí dál. Také jsem jich několik vyzkoušela, než jsem našla to své. Dnes už více než pět let používám hrudkující stelivo Biokat’s Micro a nemám potřebu měnit. Někdo mohl jít jinou cestou zkoušení než já a došel k silikátu a je s ním spokojený více než pět let a taky nemá potřebu měnit. Takhle bych mohla pokračovat.

V prvním dílu jsem se věnovala rozdílům mezi stelivy. Mohli jste se v něm dozvědět více o silikátových, bentonitových a přírodních stelivech, včetně fotek. Nyní se podíváme na doporučení steliva z jiného úhlu pohledu, který je velmi důležitý a díky kterému můžete předejít problémům.

Za pár dní si přineseme koťátko..

Takto začíná většina dotazů na stelivo, ale i na jiné věci ohledně péče o koťátko. Pokud si pořizujete koťátko z chovatelské stanice, měli byste tento dotaz mířit na chovatele. Koťátko je totiž zvyklé na určitý typ steliva, určitou značku. Sám chovatel by vám tuto problematiku měl vysvětlit. Jaké stelivo a krmivo by měly být sděleny na prvním místě, ještě než začínáte kupovat výbavičku pro vaši první kočičku.

Představte si!

Přinesete si domů koťátko. I když to tak nemusí vypadat, je to pro něj stres. Odtrhnete jej od mámy kočky, sourozenců, známého prostředí, od chovatele. A hned druhá rána. Jiné stelivo, které voní jinak a píchá nebo lechtá na pacičkách. Nešťastné koťátko tak začíná hledat, kde jinde vykonat potřebu a šup s tím do květináče. Šup s tím do postele, na sedačku, vedle záchodku, na rohožku před záchodek apod.

Disney de Wann (15. týdnů)

Našli jsme venku kočičku/koťátko..

Určitě chápete, že toto je trošku jiná situace. Tady nemáte možnost zeptat se předchozího majitele a nezbyde vám, než zkoušet osvědčené tipy ostatních. Každému ale vyhovuje něco jiného, takže tady pár doporučení na co koukat: 

  • Bezprašnost
    Někdy mohou kočky z prachu kýchat a pokud jste alergik jako já, tak budete šílet, když vám hrabající kočka v záchodku zapráší celý pokoj. Liluška kdysi hodně hrabala a opravdu jsem tuto situaci zažila.
  • Absorbování pachu
    Nikdo nechce, aby všichni hned při vstupu do bytu věděli, že tady bydlí kočka (kočky). Často se to dá řešit i deodorantem do steliva.
  • Zrnitost
    Určitě je lepší pro začátek jemnější zrnitost, která je kočičce příjemná na došlap. Venku si také kočičky vybírají např. čerstvě zoranou půdu nebo jemnou hlínu.
  • Pevné hrudky
    Toto platí u hrudkujících steliv. Aby se hrudky nerozpadaly. Pokud se rozpadají hodně, tak stelivo začíná dříve zapáchat a vydrží kratší dobu.
  • Vynášení
    Některá steliva kočičky vynáší ze záchodku více, některé méně, ale mám pocit, že se vynáší všechny, což se dá řešit předložkou před záchodek.

Většina nalezenců velmi rychle pochopí, kam na záchodek chodit. Pokud je ovšem nalezené koťátko moc maličké a nemá návyk na záchodek, tak je vhodné dát mu záchodků více, aby je pokaždé mělo poblíž. Během dne pak zkoušet dávat koťátko na záchodek, nejlépe po jídle nebo když se vyspí. 

já zatím záchodek používat neumím

Každá kočka je jiná

Jak jsem psala výše, na začátku jsem zkoušela steliva a hledala to, co bude mi i kočkám vyhovovat. Měla jsem štěstí, že mým kočkám změny nevadily. Také jsem se mohla setkat s hromádkami mimo záchod. Jaká je vaše kočka, to zjistíte až ve chvíli, kdy si ji přinesete domů a vyzkoušíte poprvé něco náhle změnit. Nemusí se stát vůbec nic, ale lepší je být obeznámen s těmito možnostmi a vyhýbat se jim.

Každá změna se doporučuje dělat postupně. Určitě vaší nové kočičce neměňte stelivo hned  v den příchodu k vám domů. Chvíli setrvejte s tím, na které byla zvyklá ve svém původním domově. Pokud vám osobně nevyhovuje stelivo, na které je kočka zvykla, začněte pomalu přisypávat a promíchávat s jiným, až zcela přejdete na to nové. 

občas i takhle

O dalších důvodech, proč kočky chodí mimo záchodek jsem psala už dříve.

Úklid záchodku

Kočky jsou velmi čistotná zvířata, z toho důvodů určitě vybírejte záchodek alespoň jednou denně. Dá se říct, že je to stejné, jako u lidí. Také se nepohrnete s nadšením na znečištěný veřejný záchod a dáte přednost čistému. I já někdy zapomenu a vybírám záchodek třeba až na druhý den a už jsem na toto párkrát doplatila. Místo, aby Liluška vlezla do záchodku plného hromádek a hrudek, raději se vyčůrala na předložku před záchodkem. 

Jednou za čas pak záchodek důkladně umyjte, třeba při kompletní výměně steliva. Já používám Jar, někdo Savo nebo i prostředky přímo určené k mytí kočičích záchodků.

ebook pro všechny milovníky koček a cestování
Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurzy Pawpeds (G1, G2 a G3) pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou čtenáři najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře