Jak vyzrát nad výběrem kočičího steliva

Stelivo aneb kočkolit je materiál, který se sype do kočičího záchodku. Na českém trhu existuje mnoho druhů steliv. Každé z těchto steliv může být pro vás a vaší kočku nejlepší, ale zároveň každé z nich může být také nejhorší. Každý má jiné nároky na stelivo a vyhovuje mu něco jiného. Takže, když se někdo ptá v kočičích skupinách, většinou dostane v odpovědi x různých značek a pak stejně “babo raď”, jaké vybrat?!

Kdysi dávno se používal obyčejný písek. No, pokud jste milovníci zápachu, tak ho můžete klidně vyzkoušet. Dnes koupíte ve zverimexech a v eshopech steliva hrudkujíci, silikátová a přírodní. Můžete si vybrat stelivo s vůní a nebo bez. Případně můžete dokoupit deodorant určený do kočkolitu. Do steliva sypete takové množství, jaká intenzita vůně vám vyhovuje. U většiny těchto steliv se dočtete, že pohlcují zápach, absorbují moč a zárodky bakterií. Na začátku jsem vyzkoušela několik různých steliv a od roku 2014 jsem věrná hrudkujícímu stelivu bez vůně Biokats Micro

Pro mě je toto top 😊. To ale neznamená, že bude i pro vás 😓!

Hrudkující stelivo

Jak název napovídá, hrudkující stelivo vytváří hrudky. Poté, co se kočka vyčůrá, udělá se ve stelivu koule. Kočky mají v záchodku rády větší vrstvu steliva, aby si mohly vyhrabat důlek a následně po sobě vytvořený poklad zahrabat. I když, někteří kocouři to nepochopili a zahrabávají „hovín“ všude jinde po bytě. Hrudkující steliva jsou většinou z bentonitu (přírodního jílu), který je schopný absorbovat velké množství tekutiny. Mohou mít různou hrubost zrn, od jemného písku po hrubozrné částice.

Mou podmínkou při výběru steliva bylo, aby bylo bezprašné a dobře hrudkovalo. Jsem alergik a prach mi vadí, stejně tak mám alergii na kočky 😁. Nikdy nezapomenu na to, jak byl celý pokoj zavalen hustým prachem a odérem dětského pudru z Trigerina Nuggies. Liluška v záchodku hrabala první ligu. Z loňska mám špatnou zkušenost s Biocats Micro fresh, stelivo s vůní. Nevyhovovalo mi a ani kočkám. Na druhou stranu, mnoho lidí může mít s těmito stelivy naopak zkušestnot nejlepší. Chválu jsem slyšela i na steliva ze supermarketů. Další oblíbené stelivo je Zverlit, které je dost často k vidění na výstavách koček.

Ukázka Zverlitu na výstavě koček v Brně (2016)

U hrudkujícího steliva je třeba každý den vybírat hrudky a „hovína“, dle potřeby přisypávat nové stelivo. Jednou za čas vše vyhodit a nasypat čisté nové. Kdysi dávno jsem doporučila hrudkující stelivo mé sestřenici, která byla zvyklá na silikátové. Hrudky nevybírala a dopadlo to tak, že se jí v záchodku vytvořil tuhý beton, díky kterému při čištění rozmlátila lopatku a i záchod samotný. Nenapadlo mě jí vysvětlit, jak se toto stelivo používá.

Silikátové stelivo

Do dnes jsem nenašla odvahu tento typ steliva vyzkoušet. Vím, že mnoho lidí je se silikátem velmi spokojeno. Jedná se o krystaly z oxidu křemičitého (od toho název silikát). Silikátová steliva jsou savá a také pohlcují zápach. Opět můžete koupit tato steliva ovoněná.

Toto stelivo se nasype do záchodku a vybírají se pouze „hovína“. Toto stelivo byste měli každý den lopatkou pořádně promíchat. Moč stéká dolů, díky tomu jsou krystalky dole nacucané a přestávají pohlcovat více tekutiny. Moč se na dně kumuluje a díky tomu záchodek začíná po pár dnech zapáchat. Po čase budete schopní okem rozlišit použité krystaly od nepoužitých, což vám následně napoví, že je třeba celý obsah záchodku vyhodit. Už existují i hrudkující silikátová steliva.

Foto: Aneta Taliánová

Přírodní steliva

Přírodní steliva mohou být hrudkujíci a nehrudkující. Velkou výhodou takových steliv je, že se mohou splachovat do záchodu. Informaci o tom, zda je možné stelivo spláchnout do záchodu naleznete vždy na etiketě. Určitě nesplachujte větší množství zároveň, můžete si záchod ucpat. Tato steliva jsou vyrobena ze dřeva, starého papíru, slámy nebo jiných rostlinných materiálů. Oblíbené a často doporučované je např. Cat’s Best Original kočkolit.

Foto: Diana Machálková – Cat’s Best Original kočkolit

Na co si dát pozor při výběru steliva si můžete přečíst v pokračování tohoto článku zde.

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurzy Pawpeds (G1, G2 a G3) pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou čtenáři najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře