Častým tématem na sociálních sítích, jsou kočky chodící mimo záchod. Pro lidi je toto chování koček často nepochopitelné a místo toho, aby řešili příčinu, obratem hledají kočce nový domov. Kočka má vždy důvod, proč se tak chová. Je jen na nás, abychom jsme na daný důvod přišli a příčinu odstranili.
Musíte vzít na vědomí, že každá kočka je jedinečné kočičí veličenstvo (původně jsem napsala osobnost, ale kočka je kočka, ne osoba). Každá má jiný vrtoch, jiné nálady, jiné potřeby. Co platí na jednu, to nemusí platit na druhou a na třetí už vůbec ne. Tohle „moudro“ by si měli všichni zapamatovat a rozhodně neočekávat jednotné řešení daného problému. Určitě byste měli věnovat pozornost, každé změně chování kočky. Změna chování znamená problém na obzoru.
Začátek hledání důvodu je stejný. Nejprve byste měli u kočky vyloučit zdravotní problém. Pokud to kočku při čůrání bolí, začne mít záchodek spojený s bolestí a vyhledávat měkká místa jako jsou peřiny, deky, koberce.. Po vyléčení může mít kočka i nadále záchodek spojený s bolestí a chodit mimo. V tomto případě vám nezbyde, než zkusit koupit záchodek nový nebo jej přemístit na jiné místo, případně změnit stelivo.
Někdy si můžete všimnout, že tak trochu učůrává. Dalším projevem může být, že je v záchodku , dřepne si, nic se neděje, pohrabe, dřepne si, nic se neděje a tak se snaží delší dobu a nevyčůrá se. Také můžete v moči objevit krev. Může se jednat o struvity, oxaláty, zánět močového měchýře atd. Pokud se kočce nedaří vyčůrat, doporučuji urychleně vyhledat veterináře, může mít močovou trubici ucpanou kamínkem. K veterináři se pokuste rovnou přinést rovnou i moč (neměla by být starší dvou hodin). Existují na to speciální granule schopné nabrat tekutinu, které by měl veterinář mít. Další možností je odebrat moč stříkačkou z místa, které kočka počůrala.
Kocouři jsou náchylnější k ucpání močové trubice kameny než kočky. Vychází to z anatomie. Kocouři mají močovou trubici delší a užší, kočky kratší a širší. Dalším faktorem, který napomáhá ucpání močové trubice u kocourů je pyjová kost.
Ve většině případů, může za problémy s močovou soustavou nevhodná strava. Důležitý je i pitný režim kočky. Kočky zvyklé pouze na suchou stravu (tedy granule), by měly dodržovat pitný režim 50 ml/kg. Tomu můžete dopomoci např. fontánkou. Dále může být na vině genetika a stres z nějaké změny.
Pokud vyloučíte zdravotní problém, musíte pátrat dál. Čas plyne rychle, proto se mohlo stát, že vaše malé rozkošné koťátko pohlavně dospělo a značkuje. Značkování je přirozené chování koček. Močí si značí své teritorium, což je váš byt. V moči kočky nechávají tzv. vzkazy pro návštěvníky svého teritoria. Může to být vzkaz typu, tady bydlím já a nebo hledám partnera.
Nejen kocour, ale i kočka to dokáže. V tomto případě zvažte kastraci. Ovšem nečekejte, že značkování přestane hned po kastraci. Bude chvilku trvat, než se vyplaví všechny hormony. Stejně tak mějte na paměti, že kocour je po kastraci schopný ještě pár týdnů plodit potomky. Pár slov o mrouskání zde.
Není jednotný vzorec na to, kdy je vhodné kastrovat. Ovšem, když kocour začne značkovat, může už být naopak pozdě. Hrozí, že si vytvoří návyk a značkovat bude i po kastraci. Každá kočka pohlavně dospívá v jinou dobu. Některé mohou být pohlavně zralé od 4. měsíce, jiné od roku věku. Svou roli hraje také roční období a podmínky, ve kterých kočka žije. V dnešní době je už docela běžné, že chovatelé kastrují od 14. týdne věku. Já sama takto kastrovala.
Existuje pravidlo +1, ale opět neplatí na všechny kočky světa. Některé kočky nemají rády znečištěný záchod. Když se tam jednou vyčůrají, tak tam už podruhé nejdou a raději vykonají potřebu někde jinde. Některým to nevadí a spokojí se s vybíráním záchodku jednou denně. Doporučuje se mít v bytě +1 záchodků oproti kočkám. Tedy, k jedné kočce dva záchodky, ke dvěma kočkám tři záchodky, atd. Já mám doma záchodek jeden pro dvě kočky. Vybíráme jednou denně a zatím si nikdo nestěžoval. Někdy Nikolas nadělení nezahrabe a špinavou práci za něj odvede Liluška.
Pozornost byste měli věnovat i umístění záchodku. Měl by být na klidném místě, kde kočka nebude ničím rušena. Na druhou stranu, jestli jste změnili místo záchodku, tak to může být také důvod, proč chodí mimo. V případě, že kočka chodí na jedno místo, můžete zkusit záchodek na dané místo přemístit. Záchodek byste měli udržovat v čistotě. A zase jsou kočky, kterým přemisťování záchodků nevadí. Už jsem zažila i to, že mé kočky klidně vlezly do otevřeného steliva a potřebu vykonaly tam. Někdy může vadit i tvar a velikost záchodku, případně neumí používat dvířka.
Kočka je kastrovaná, zdravotně v pořádku, stejně tak máte doma více záchodků a přesto nacházíte loužičky či ne zrovna voňavé dárečky po bytě. Mnohdy je těžké najít důvod, ale určitě to nedělá naschvál. Mohlo se třeba něco změnit ve vašem okolí (stěhování, rekonstrukce bytu, odchod milované osoby, příchod nového člena, přemístění sedačky) a kočku to znepokojuje a takto vám to dává najevo. Z vašeho pohledu to může být naprostá hloupost, ale kočka to vnímá jinak.
Pokud se jedná o psychiku, tak můžete koupit něco na uklidnění. Na českém trhu je možné zakoupit antistresové obojky, Feliway, Felisept, Bachovy esence. Opět vám nezbyde než zkoušet. Někdo má perfektní zkušenost s Feliwayem, já ho zkoušela a byla to katastrofa. Chtěla jsem kočky zklidnit během cest. Když jsem je chtěla dát do přepravky vystříkané Feliwayem, bylo to, jako bych je chtěla zabít. Dobrou zkušenost mám s Feliseptem, který je zklidnil. Některé věci můžou kočkám také smrdět a snaží se jejich pach přebít. Dost oblíbené bývají rohožky před vanou či oblečení na sport.
Během prvních týdnů po pořízení nové kočky, je vhodné používat pouze stelivo, na které byla zvyklá. Tady totiž také může být tzv. zakopaný pes (v tomto případě spíše kocour). Kočku může stelivo píchat do paciček, nebo jí smrdět a chodit tam nebude, ani kdyby jste se na hlavu postavili. O tom, jak na výběr steliva, jsem psala ve starším článku. U malého koťátka se zase může stát, že záchodek nenajde, případně na něj v zápalu hry nestihne doběhnout. Kočka také nemusela projít řádnou socializací. Pokud je kotě odtrženo od matky moc brzo, může se to v budoucnu projevit problematickým chováním.
Kočka může rovněž trpět, když je často sama doma. Samozřejmě, některým to vyhovuje. V případě, že v práci trávíte většinu času, je dobré pouvažovat o kočičím kamarádovi. V případě, že pravidelně jezdíváte na víkendy na chatu, tak pak záleží na povaze vaší kočky. Pokud jí cestování a změna prostředí nevadí, berte jí s sebou. Pokud tohle nesnáší, zkuste se někoho poptat, jestli by jí aspoň jednou nenavštívil. Pomazlit se s ní, nakrmit a vybrat záchodek. Více o cestování s kočkami najdete v mém eBooku Kočka sama doma.
Občas kočka nemá v bytě dostatečné vyžití. Pro některé může být jedno mini škrábadlo a pár hraček málo. Kočky rády šplhají, milují vyvýšená místa. Rády sledují ruch domácnosti např. ze skříně. Zkuste své kočce prostředí bytu nějak obohatit. Někdy stačí málo, třeba pár papírových krabic, vytažené žaluzie na okně, pár polic na zdi, na kterých může odpočívat, zavěšené hračky po bytě. Mé tipy můžete najít v mém eBooku Bydlím u své kočky.
Kočka často chodí na jedno místo, které je třeba vyčistit. Pokud to lze, tak nejlepším řešením je danou věc vyprat. Kočky si rády vybírají věci na zemi. Velmi oblíbené jsou rohožky v koupelně. U takových koček je řešením nenechávat předměty na zemi. Pak jsou velmi oblíbené sedačky a postele. I my máme tu zkušenost, že jednou za čas máme “voňavé” překvapení. Díky tomu už téměř rok mají naše kočky zákaz vstupu do ložnice. Na gauč je pak možno vyzkoušet některý z prostředků na odstranění pachu a skvrn, např. Enzymatický čistič Capsüll Neutralizor. Je totiž potřeba dané místo zbavit i zápachu, kočka to jinak bude stále cítit a vracet se.
Pokud se vám mé články líbí, můžete mě podpořit zakoupením eBooku Kočka sama doma.