Kočky můžeme zařadit do dvou větších skupin, i když je diskutabilní, jestli těch skupin není více. První skupinou jsou šlechtěné kočky, které lidé kupují s rodokmenem neboli průkazem původu (PP). Existuje mnoho plemen, každé má jinou charakteristiku, jinou povahu a vypadá jinak (i když laikovi mohou některá plemena připadat navzájem podobná jako vejce vejci). Druhou skupinou jsou kočky bez PP.
Zamysleli jste se někdy nad otázkou, jaké kočky patří mezi kočky bez PP?! Většinou, když „se nakousne“ toto téma, ozvou se rozhořčení majitelé koček domácích. Takových majitelů je opravdu hodně, protože venkovní bezprizorní kočky se nekontrolovatelně množí a díky tomu mají útulky a depozita neustálý příjem nových strávníků, kteří mnohdy přichází v otřesném stavu. Lidé neustále nachází koťata u lesů nebo popelnic, protože nezodpovědný množitel není schopen, jednak vykastrovat matku koťat a jednak neumí koťata tzv. udat.
Já si jako první vybavím kočky, které vypadají jako nějaké plemeno, ale byly prodány bez PP. Ve většině případů si kupující pořizuje koťátko. Taková koťátka vznikají buď za účelem zisku nebo jen proto, že někdo neznalý problematiky chovu koček chtěl mít svá vlastní koťátka. Jsou prodána v 8. týdnu nebo i později, některá třeba i očkovaná. Je to různé.
Koťátko se mohlo narodit kočkám s PP, ale samotné PP nemá, i přesto množitel argumentuje, že je čistokrevné. To ale nedává moc logiku, protože jak může být čistokrevné, když nemá dohledatelné předky?! Co když otec ani nebyl příslušník daného plemene?! Takové koťátko se mohlo také narodit kočkám, od kterých ani předci a předkové předků PP neviděli.
Někdo chce mít doma něco „luxusního“, čím se může chlubit a všechny návštěvy jsou z toho vedle, ale musí to být hlavně levně. Některým lidem je to zase jedno a neřeší nějaké PP, nemají potřebu informace hledat.
Mnoho lidí se nechá nachytat na pěknou pohádku od množitele a přinese si domů koťátko za pár tisíc. Informace začínají hledat ve chvíli, kdy se u jejich milovaného koťátka objeví nějaký problém a množitel se už nemá k tomu, aby něco řešil. To už je bohužel pozdě.
Množitel, a stejně tak kupující přispívá k degradaci plemene. Kupující by si také měl uvědomit, že může od koťátka v budoucnu očekávat cokoliv. Genetické a infekční nemoci, poruchy chování, špatnou povahu, malý vzrůst… Ty kočky za to samozřejmě nemohou, chyba je vždy na straně lidí.
Nikdy mě nenapadlo řadit kočky domácí mezi kočky bez PP, ale v mnohých diskuzích na Facebooku to na mě tak působí, že je jejich majitele řadí ke kočkám bez PP. Kočky domácí (nebo taky evropské – tady bych jen chtěla upozornit, že existuje i plemeno Kočka evropská s PP), to jsou ty kočky, které mě provázely mým dětstvím. Mourovaté, májové, černé, zrzavé..
Lovily myši, pily mléko, jedly barevné granule, spaly ve stodole plné sena a měly na jaře koťátka. Vyskytovaly se zde od nepaměti. Doba ovšem pokročila, i když bohužel ne všude. Dnes už mnohé z těchto koček žijí v bytech, jsou krmeny kvalitními krmivy a jsou kastrované. Také vznikají spolky, které kastrují bezprizorní kočky.
Poslední skupinou jsou kříženci, mezi ty se řadí i kočky bez PP. Ale tady bych chtěla zmínit ještě větší nesmysl, za který jsou lidé také ochotni platit. Takže, někoho např. napadlo, že Ragdolla zkříží s Britskou nebo s Norskou lesní nebo jakoukoliv jinou šlechtěnou kočkou. Bez znalostí genetiky, bez přemýšlení o tom, jestli se tím nemohou objevit genetické choroby. Bohužel, takových inzerátů je plný Bazos.cz a nedá se s tím dělat vůbec nic.
Ano v minulosti bylo třeba k některým plemenům přidávat novou krev v podobě jiných plemen, ale to bylo řízené a mělo to nějaký cíl. Kříženci také vznikají tak, že si někdo pořídí nekastrovanou kočku ať už s PP nebo bez, ta při mrouskání uteče a za dva měsíce na to dorazí čápové a vrány. Někdy mrouskání kočky ani nemusí být poznat.
Kočky s průkazem původu se rodí v chovatelských stanicích registrovaným chovatelům. Tito chovatelé se zavazují k tomu, že budou dodržovat chovatelský řád. Testují své chovné kočky na genetické choroby, které se u daných plemen vyskytují. Čím dál tím více chovatelů posílá koťátka do nových domovů až po kastraci, čipovaná, očkovaná a odčervená. Samozřejmostí ke koťátku, bývá výbavička do nového domova, kupní smlouva a celoživotní chovatelský servis. Někteří chovatelé vám koťátko i přivezou.
Více toho zde psát nebudu, protože na mém blogu naleznete spousty článků o této problematice.