Kočku do bytu NE!

V dnešním článku bych se chtěla zabývat předsudky o kočkách. S některými jsem se přímo setkala, některé prostě přetrvávají z minulosti, kdy kočky sloužily pouze k lovu myší a žily venku. Když jsem si já sama pořizovala Lilušku, hodně lidí mi říkalo, že kočka do bytu nepatří…

Kočka nemůže žít v bytě

A proč by nemohla? V dnešní době, kdy jsou lidé k sobě zlí a neváží si ani přírody kolem, se dost často setkávám v kočičích skupinách s postřelenou (občas někdo přidá rentgen kočky s viditelným brokem), přejetou nebo zkopanou kočkou. Samozřejmě také venku „číhají“ smrtelné choroby, jako je FIV (kočičí AIDS), FeLV (kočičí leukemie), FIP (infekční zánět pobřišnice) a další… Já osobně bych už své kočky ven nepustila.

Kelišky na okně. Síťka je pro majitele koček samozřejmostí!

Kočky jsou doma spokojené a stačí jim k tomu málo (vyvýšená místa v podobě škrábadel či skříni, výhled ze zabezpečeného okna, čistý záchodek a plné misky). Když už si ale kočka jednou zvykne chodit ven, je těžké ji to odnaučit a může vám začít dělat naschvály v podobě bobků či loužičky různě po bytě, pokud ji ven nepustíte.

Kočka devastuje byt

„Ty jsi se zbláznila, všechno Ti poškrábe a počůrá, záclony potrhá“, tak tuto větu jsem také slýchala hodně často. Nevím, jestli je to tím, že mám Ragdolly nebo tím, že si prošli tříměsíční socializací (kocour byl v ChS dokonce 5 měsíců), ale jsou naprosto zlatí. Ano ze začátku jsem musela stanovit hranice, co můžou a co naopak nesmí. I kočka se dá vychovat, musíte u  svých požadavků ovšem vytrvat. Přinejmenším se dočkáte toho, že už před vámi kočka na kuchyňskou linku nevyskočí. Co se děje za vašimi zády, to se nepočítá. S výchovou mi nejvíce pomohl rozprašovač z Ikea. Stačí nastavit proud vody, namířit na kočičího lumpa při nepleše a stříknout.

První měsíce u nás Liluška velmi ráda utíkala z mého pokoje do kuchyně drápat sedačku. Bydlela jsem tehdy v nájmu a sedačka samozřejmě nebyla moje. Abych zabránila zničení sedačky, přehla jsem přes opěradlo karton. Opakovala se rychlá akce Lilušky, ale karton ji zcela vykolejil a od té doby už sedačku neškrábala. Někdy mě sice provokuje, kouká na mě, sedne si k nějakému předmětu, protáhne k němu pacičky, zaboří do něj drápky. Stačí na ní výrazné „JEDEŠ“ nebo „TYYY“ a už ocásek nahoru a peláší pryč. Škrábadla obě mé kočky milují.

Kočka také může devastovat byt rovzněž z nudy. Určitě je tedy dobré, mít doma potřebné vybavení pro kočky – na trhu toho naleznete opravu hodně – různé myšky, míčky, tunely, koulodráhy, lasery a hračky, které kočky zabaví. Samozřejmě, že občas něco i u nás kočky rozbijí, ale to většinou bývá v zápalu hry nebo lovu hmyzu. Když Liluška loví mouchu, jde přes mrtvoly.

26561742423_416377012d_o

Liluška si úžívá škrábání 🙂

Kočka smrdí a čůrá všude možně

Chodí k nám na návštěvy hodně lidí a vždy jsou velmi překvapení, že nejsou cítit žádné kočičince. Vzpomínám si na nepříjemný zápach u dědy ve sklepě nebo u nás v předsíní, takže ty lidi docela chápu. Jen teda u nás, za to tehdy mohli potulní kocouři, kteří si značkovali svá území a snažili se nalákat naše kočky k „výrobě“ potomků. Většina nekastrovaných kocourů totiž značkuje, ale samozřejmě jsou i výjimky.

V dnešní době je výběr z mnoha druhů kočkolitů, které většinou dobře absorbují pachy. Navíc, když záchodek vybíráte denně a jednou za čas ho celý umyjete, tak ani nemá možnost začít zapáchat. Někdy se ovšem stane, že kočka začne chodit mimo záchodek, ale pro to má své důvody. Kočky jsou velmi čistotné a nepotřebují koupat.

Kočky přenáší nemoci

Když máte kočku v bytě a pravidelně jí očkujete, odčervujete a dodržujete základy hygieny, tak je riziko nějaké nemoci velmi malé. Možnost nákazy Toxoplazmózou je také velmi nízká a už vůbec nemusíte kočku dávat z domu, jestliže otěhotníte. Určitě je dobré zvýšit hygienu – mýt si častěji ruce, nečistit záchodek koček – ale jinak nedělat z toho žádného strašáka.

Nikolas v posteli. Původně byl polštářek můj…

Co se Toxoplazmózy týče, můžete na internetu nalézt, že v různých zemích je stejně již nakaženo 80-90% populace. Stačí zadat do „strýčka Googla“ slovo Toxoplazmóza a kočky (nebo Toxoplazmóza v populaci). Já ji mám rovněž za sebou a vůbec si nepamatuji na nějaký průběh, nebo jestli jsem vůbec byla léčena. Jednou se mi prostě ukázala v krevních testech.

Na závěr bych ještě chtěla zmínit blechy. I když máte kočičku s PP a máte ji pouze doma, tak si můžete domů přinést blechy. Stačí k tomu, aby váš soused měl psa. Já si takhle přivezla blechy z výstavy. Znám i případ, kdy blechy někdo přinesl od veterináře. Když už se tak stane, je dobré kočce koupit nějakou pipetku za krk (já mám zkušenosti pouze s Frontline a Stronghold, které nám pomohly, ale lepší je vzít něco přímo od veterináře), no a pak uklidit celý byt – nejlépe vše vysát a co jde vyprat, tak vyprat. Největší procento blech se nachází tam, kde se kočka nejčastěji pohybuje.

Seznamte se s mým novým eBookem Kočka sama doma 🙂

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurzy Pawpeds (G1, G2 a G3) pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou čtenáři najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře