Koťátka jsou tady

Po úspěšném porodu a neplánované cestě na veterinu se konečně můžeme těšit z koťátek. Jak se nám narodila první koťátka, hodně lidí se divilo, že jsou již chlupatá. Také to, že kočka po porodu žere placenty, byl pro mnohé šok. Uvádí se několik důvodů:

  • Kočka je čistotná.
  • V placentách jsou látky a hormony, které usnadňují porod dalšího plodu a spouštějí mléko.
  • Ochrana před predátory.
  • Ve volné přírodě kočka několik dní neopouští koťata => několik dní nic nejí.

Jak se rodí koťata?!

Koťátka se rodí osrstěná, slepá se srostlými víčky a nemají vyvinuté zvukovody. Váhy koťat záleží na velikosti plemene. Poporodní váhy našich koťátek byly v rozmezí od 79 g do 93 g, ale u koček domácích můžou být menší. První dny vyhledávají koťátka cecík pomocí tepelných receptorů na čenichu. Koťata se rodí zcela bezmocná, vše závisí na mámě kočce. Krmí je, čístí je, masíruje jim bříška. Koťátka se neumí samy vyprazdňovat, tak i v tomto jim kočka musí pomáhat.

Dalším častým dotazem bylo, kde jsou jejich hovínka a jak často deky v porodničce peru. Moje odpověď, že pár dní po porodu vyměním za čisté a pak už neperu vůbec, většinou šokovala. Máma kočka všechny výměšky svých koťat pozře. Často pozoruju Lilušku olizující zadeček koťátka a vidím, jak kotě hned začne čůrat. Když kočka tuto starost nezvládá, tak chovatel musí pomoct. K tomu stačí vzít vlhčený hadřík a třít u zadečku koťátka.


A co dál?

Koťátka po porodu nemají vyvinutou termoregulaci, zahřívá je máma kočka. Také si můžete všimnout, že „spí na hromadě“, čímž se hřejí navzájem. Porodnička by proto neměla být na místě, kde je průvan nebo chladno. Můžete se také dočkat toho, že máma kočka bude koťátka přenášet. Já jsem si vyrobila z velké papírové krabice. Na dno jsem dala dětskou peřinku a ještě přidala nějaké deky a ručník. Z druhé krabice jsem ořezala dvířka, postavila ke stěně, zahákla za ně deku a byla střecha.

Co nejdříve po porodu by se koťátka měla napít prvního mléka, což je mlezivo (kolostrum). Dostanou tak první protilátky od matky. Během prvního a druhého dne po porodu jsem všude v porodničce nacházela hnědé tvrdé kuličky. Jedná se o smolku (první obsah střev). Právě mlezivo působí projímavě a napomáhá odchodu smolky z kotěte. V prvním týdnu by kotě mělo nabrat svou porodní váhu, ve druhém dvojnásob porodní váhy. Naše Ačka nabírala 10 g denně (bylo jich 5), Béčka nabírají i kolem 20 g a více za den (jsou 4).

Vývoj koťátek v prvních dnech

Už druhý den po porodu naše koťátka vrněla při pití mlíčka. Zaschlý pupečník prvnímu koťátku odpadl čtvrtý den. Po prvním týdnu už se dalo pozorovat, jak se koťátka olizují. Někdy se mi zdá, že jsou jak malá miminka. Taky si „dudlají paleček“, leží na zádíčkách a máchají nožičkama ve vzduchu. Kolem desátého dne začala otvírat očička, ale toto je dost individuální. Vývoj koťátek probíhá neskutečně rychle a vždy mi těch 12 týdnů rychle uteče. 🙁

U našich Ragdollích koťátek můžete pozorovat jednu zvláštnost, rodí se čistě bílá. Třetí den po porodu už se dá pozorovat, jak jim tmavnou ouška, nožičky a ocásky. Zkušený chovatel je schopný poznat vybarvení v prvních dnech, jednodušší je to u tmavších barev, horší u světlejších.

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurz G1 pawpeds pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou lidé najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře