Koupila jsem si kotě s průkazem původu (PP)

I já jsem se kdysi rozhodovala, jestli si koupit koťátko s PP či bez. Na internetu naleznete spousty informací o této problematice. Jedním článkem jsem také přispěla.  Tehdy jsem se zamilovala do plemena Ragdoll a rozhodla jsem se, že chci kočičku papírovou. V tomto článku se dozvíte, co dělat, pokud máte zájem o určité plemeno.

Návštěva chovatelské stanice (ChS)

Do chovatelské stanice jsem se nešla podívat na žádné konkrétní koťátko. Nechtěla jsem kotě „hned teď“, ale až časem. Byla to pro mě nezávazná návštěva. Chtěla jsem kočky plemene Ragdoll vidět na živo a případně si do budoucna koťátko zamluvit.

Návštěva v ChS byla příjemná, těžké bylo odejít. Naopak můžete při návštěvě zjistit, že podmínky chovu nejsou ideální (špinavé kočky, zápach, klece, sklep, atd.), tak je lepší hledat dál. Vyhnete se pak možným zdravotním problémům a problematickému chování v budoucnosti.

Více o návštěvě u chovatele jsem psala zde.

Co napsat chovateli?!

Během „Béček“ mi přišlo mnoho dotazů na koťátko (bylo jich přes sto). Velká většina mailů byla stejná.

Dobrý den, máte volné koťátko a za kolik?

Tyto maily byly často bez podpisu a někdy i ten pozdrav chyběl. Někteří chovatelé na tyto maily nereagují, já odepisovala na všechny, i když už se mi pak třeba ani nedostalo odpovědi. Přišlo mi i pár nádherných mailů, kde zájemci napsali, kde bydlí, co dělají, proč kočičku chtějí.

Samozřejmě, že nikdo z chovatelů nechce po zájemcích životopisy. Ovšem, většina chovatelů dá přednost zájemci, který napíše o sobě a své rodině pár vět. Chovatelů se nebojte, jsou to také jen lidi, co si jednou pořídili koťátko s PP. Já osobně psala mail, že bych se ráda přišla pouze podívat, a pak na návštěvě jsem si s chovatelkou o všem popovídala.

Během „Béček“ (vrh B) jsem měla návštěvy na koťátka téměř ob den. Stíhala jsem to s prací i s výlety, ale bylo to dost náročné období. Z toho důvodu jen málo chovatelů nabízí možnost více návštěv. Nastávající majitelé k nám také chodili na pravidelné návštěvy. Přechod do nových domovů pak u všech proběhl perfektně.

Cena

Chápu, že každého zajímá, kolik koťátko s PP stojí. Zvlášť v případech, kdy chovatelé cenu u inzerátů neuvádějí. Mě cena také zajímala a ptala jsem se až úplně nakonec. Zcela jsem přes ten splav mých otázek na chovatelku na toto zapomněla. I když jsem měla lehkou představu, kolik kotě s PP může stát, přesto mě skutečná cena kotěte šokovala. A ještě větším šokem cena chovné kočky. A i přesto, že jsem byla „chudý“ student, jsem se rozhodla do kočky s PP jít.

Ceny koťat s PP na mazlíčka se pohybují mezi 9 – 20 tisíc CZK. Kotě na mazlíčka, buď jde do nové rodiny kastrované, a nebo se ve smlouvě zavazujete ke kastraci do roku (názory chovatelů a veterinářů na rané kastrace jsou různé). No a chovné kočky starších linií v ČR pořídíte od 20 tisíc CZK nahoru, v zahraničí koupíte kvalitní kočku od 1500EUR výše. Tyto ceny se týkají především plemene Ragdoll, ale ceny jsou více méně podobné i u dalších plemen.

Čistokrevné kotě bez PP

Tohle spojení se dá nazvat oxymorónem. Jedná se o trik množitelů, jak prodat své koťata. Existuje mnoho pohádek kolem toho, proč zrovna toto kotě nemá PP. Šlechtěná kočka, která nemá PP, se nemůže považovat za čistokrevnou. Nemáte jistotu, jestli se do linie nepřimíchal sousedovic mourek, případně jiné křížené plemeno. V chovatelském řádu  je k tomuto tématu také krátký odstavec.

I kdyby vám majitel těchto koťat ukázal PP rodičů, tak nemáte jistotu, že PP nezflašoval. Navíc je dost možné, že podvedl chovatele tím, že kotě nevykastroval. Dalším trendem dnešní doby je křížit plemena dohromady – pořád se objevují nové a nové inzeráty typu – matka Ragdoll s PP, otec Norská lesní s PP. Nebo Ragdoll a Britská krátkosrstá. Bez znalosti genetiky a nějakého cíle je toto naprostá zvrhlost a tzv. prznění plemen. O testování na genetické choroby, na které jsou tato plemena zatížená se v tomto případě ani nemusíme bavit.

Ne každá množírna musí hned znamenat klece. Jsou i lidé, kteří mají koťátka pro radost. Chovají je v krásných podmínkách, věnují jim svůj čas a lásku, ale už neřeší testování na genetické (u Ragdoll HCM a PKD), ani na virová onemocnění typu FIV a FeLV. Koťata prodávají do dobrých rukou bez smlouvy a o jejich další osudy se nestarají. Tito lidé také neřeší chovatelský řád. Mají si koťata jak chtějí a dávají je do nových domovů třeba v 8týdnech

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurz G1 pawpeds pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou lidé najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře