Kupní smlouva na kotě s průkazem původu

Kupní smlouva samozřejmostí. Toto můžete vidět u většiny inzerce koťat s průkazem původu (dále jen PP). Co si ale pod tímto představit?! Co v takové smlouvě na koupi kočky má být?! A když už nějakou takovou smlouvu čtete, tak se vám zase vybaví otázky. Proč tam tyto věci jsou, co to znamená?! Já svou smlouvu měním každý rok, protože vždy najdu něco nového. Má stávající smlouva má pět stran, konzultovala jsem ji s mnoha chovateli a nakonec předala právničce pro doladění těch šílených právnických pojmů, ze kterých mi jde hlava kolem.

Tento článek je určený pro všechny, kteří uvažují o koupi koťátka s PP a vůbec nemají představu o tom, co od kupní smlouvy čekat. Dále je určený pro začínající chovatele, kteří budou smlouvu teprve řešit. V komentářích pod článkem, budu ráda za připomínky ostatních chovatelů, kteří smlouvu mají již roky. Smlouvu by si měl chovatel sepsat i s nejlepším kamarádem či rodinným příslušníkem. Co je psáno, to je dáno. Předejdete tak do budoucna možným problémům.

Úvod

V hlavičce smlouvy mám název mé chovatelské stanice (dále jen ChS), logo, registrační číslo. Toto je na každé stránce. První nadpis je název smlouvy.

Kupní smlouva na prodej kotěte s průkazem původu

Pod nadpisem se nachází info (jméno, příjmení, adresa, telefon a email) o prodávajícím (chovatel) a kupujícím (nový majitel). Prodávající a kupujicí spolu uzavřeli dnešním dnem tuto kupní smlouvu na kotě s PP. Následují dva články smlouvy – úvodní ustanovení a předmět smlouvy. V úvodním ustanovení najdete formuli, že chovatel je nesporným a výlučným vlastníkem kotěte s PP a je oprávněn kotě prodat. Předmětem smlouvy je převod majetkových práv na kotě s PP.

Existují dva typy smlouvy – na chov a na mazlíčka. Kotě na mazlíčka odchází do nového domova buď kastrované a nebo s podmínkou kastrace do roku věku. Obojí je nutné do smlouvy uvést. Ve smlouvě na chov se uvádí, že kotě bude v budoucnu chovné. Velmi důležitá je specifikace kotěte.Čipování koček sice pro chovatele není povinné, ale kočka bez čipu neexistuje.

Kupní cena

Zde by mělo být uvedeno, že kupní cena byla dohodou kupních stran stanovena na … Kč a že obě kupní strany s touto cenou souhlasí. Zaplacením celé kupní ceny, se má celková kupní cena v celkové částce za řádně zaplacenou. Opravdu bych nemohla být právníkem 🙂 . V tomto článku smlouvy také naleznete informaci o rezervačním poplatku, který je většinou 1/4 kupní ceny.

Tento bývá nevratný. Proč?! Samozřejmě, do budoucnosti nikdo nevidí a může se cokoliv stát. Ovšem, když už má chovatel kotě zamluvené, přestává mu hledat nový domov a když pak náhle zájemce odřekne ve 12. týdnu věku kotěte, tak kotě může být u chovatele klidně další 2 – 3 měsíce, než se najde zájemce nový. Zároveň chovateli čas strávený komunikací s nastávajícím majitelem, který kotě odřekne, nikdo nevrátí.

Pokud nový majitel nedoplatí v řádném termínu zbytek kupní ceny z prokazatelných vážných důvodů, může mu chovatelka zálohu vrátit, ale pouze v případě, když do 12. týdne věku kotěte najde pro kotě náhradního majitele.

Prohlášení a záruky chovatelky

Chovatelka se zaručuje, že novému majiteli předá kotě zdravé, nebude trpět žádnou nemocí, bude řádně očkované, kastrované, odčervené a čipované. Chovatelé nejsou povinni testovat rodiče na genetické onemocnění, čipovat a kastrovat koťata. Myslím si, že na prvním místě by mělo být pro chovatele zdraví koček a tedy každý seriózní chovatel své kočky má otestované. V tomto ustanování smlouvy dále uvádím, že mé kočky jsou testované na infekční choroby (FIV a FeLV) a genetická onemocnění (u Ragdoll HCM a PKD). V případě Ragdollů existují i laboratorní testy na HCM. U mnohých plemen lze udělat pouze sono srdce, které se u rizikových plemen doporučuje provádět co dva roky (já byla loni a mám ve smlouvě datum). Někteří chovatelé chodí na sono každý rok.

Ke smlouvě je také možné přiložit kopie testů rodičů. Já tohle nedělám, ale na vyžádání testy ráda ukážu. Novým majitelům také ve smlouvě doporučuji do tří dnů s kotětem navštívit veterináře. Kotě může v novém domově sníst něco na co není zvyklé a vzápětí dostane průjem. Také poskytuji záruku na úmrtí kotěte do roku věku na genetické onemocnění a prohlášení, že jsem novému majiteli nezatajila žádné negativní skutečnosti ohledně stavu kotěte. Zároveň zde uvádím, že s předáním přechází zodpovědnost za zdraví kotěte, jeho tělesný a duševní vývoj na nového majitele

Chovatelka poskytuje záruku při úmrtí na vrozené a genetické vady do stáří jednoho roku věku kotěte. To za podmínky, že nový majitel předloží chovatelce pitevní zprávu, která jasně uvádí jako důvod smrti kotěte vrozenou vadu. V tomto případě má nárok na rezervaci kotěte z dalšího vrhu a to ve stejné kvalitě jako kotě předešlé. Dohodnutá cena v tomto případě bude odpovídat pouze ceně očkování a kastrace.

Povinnosti nového majitele a předkupní právo

Osobně mě zajímá budoucnost koťat z mé chovatelské stanice, proto ve smlouvě rovněž stojí, že nový majitel zajistí kotěti vhodné podmínky, jako např. kvalitní strava, hygienické zařízení, kotě nebude chováno v kleci a kotě se nebude volně toulat po venku. Kdyby kotě do budoucna onemocnělo, nový majitel má povinnost mě informovat (i když jsou to koťátka s PP, pořád to jsou živí tvorové) a vyhledat veterinární péči. No a jelikož jsou někteří lidi „koumáci“, přidala jsem ještě tuto větičku.

Nový majitel bere na vědomí, že kotě, PP, popř. očkovací průkaz, nesmí být předmětem dalšího prodeje či daru třetím osobám.

Již výše jsem zmínila, že nikdo neví, co se v budoucnu stane (hodně velká alergie, úmrtí v rodině..), proto mám ve smlouvě předkupní právo. Tímto chci hlavně zabránit tomu, aby se kotě z mé ChS dostalo do útulku či na ulici. Většinou to funguje tak, že chovatel s novým majitelem hledají společně nový domov za nějaký menší poplatek (rozhodně ne za celou kupní cenu). Často se kastráti s chovnými kočkami nesnesou, z toho důvodu není dobrý nápad brát kotě zpět do ChS, a pak hledat nový domov. Může to napáchat veliké škody pokud jde o psychické zdraví koček. Mnoho ChS zatím nekastruje. Tady by bylo fajn, přidat si do smlouvy ještě další podmínku. V případě, že noví majitelé budou nuceni hledat nový domov, tak koťátko bude od nich odcházet vykastrované.

Nový majitel bude moci prodat, darovat, dražit či směnit kotě pouze s písemným souhlasem chovatelky.

V závěru smlouvy uvádím smluvní pokutu v případě, že nový majitel smlouvu poruší. Např. pokud kotě určené na mazlíčka použije k chovu (takto mimochodem vznikají čistokrevné koťátka bez PP) nebo prodá PP nějakému překupníkovi. Znovu se opakují pasáže s tím, že obě strany souhlasí se smlouvou, je zde uvedený i počet stran a smlouva je zakonečna datumem a podpisem obou stran.

Omezení

Omezení se týká koček prodávaných na chov. Každý, kdo prodává do chovu, by měl přemýšlet do budoucna. Může se stát, že prodáte člověku, který pak všechny koťata po vaší kočce prodá dál do chovu nebo si je dokonce nechá u sebe v ChS – tímto se plemeno spíše degraduje, než vylepšuje. Nebo třeba si tento člověk nechá kocoura a jím pak kryje všechny kočky a je mu jedno, jestli jsou s PP nebo bez PP. Moc nevěřím tomu, že takovému kocourovi před každým krytím berou krev na testy FIV a FeLV. Je dobré si prověřit toho, komu kotě na chov prodávate.

Takové běžné omezení je, že kocour může krýt pouze kočky v ChS, do které byl prodán. Toto omezení mám na svého kocoura. Můžete dát omezení i na potomky po vašich kočkách – budoucí koťata z každého vrhu nesmí být prodána, darována, vyměněna (smlouvy jsou tak trochu o slovíčkaření) do chovu v ČR (samozřejmě můžete uvést i další země, dost oblíbená  je Čína). Tímto zabráníte tomu, aby se zde šířil jeden stále stejný rodokmen. Také můžete dát podmínku, že koťata po vašich kočkách půjdou do nových domovů kastrovaná.

V tomto článku můžete najít nápady, jak smlouvu vylepšit, ovšem pokud jde o právní stránku věci doporučuji konzultaci s právníkem. Jak jsem psala na začátku, budu v komentářích ráda za připomínky ostatních chovatelů 🙂

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurzy Pawpeds (G1, G2 a G3) pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou čtenáři najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře