Můj život s koťátky

Už dlouho jsem měla v plánu napsat další článek, ale pořád bylo něco. Když už byl čas, tak nebyla chuť. Je to jako včera, kdy se naší Lilušce narodilo pět malých bílých myšiček. Od té doby, ale uplynulo patnáct týdnů.  Čas jakoby začal utíkat rychleji a ani jsme se nenadáli a naše malá miminka jsou již měsíc v nových domovech a my přestěhovaní z Brna na Ostravsko. O tom ale možná někdy jindy…

Vymysli pět jmen na C

Dostala jsem pár dotazů, proč koťátkům říkám Céčka nebo proč všichni mají jména na C. Tak na úvod bych ráda vysvětila, že se jednalo o třetí vrh v mé chovatelské stanici a jelikož jsem začínala vrhem A (později jsem zjistila, že začínat Ačkem není podmínkou), tak pokračuji dále dle abecedy. Výběr jmen je vždy sranda. Hledám jména bez interpunkce a aby se hodily k příjmení (tedy názvu chovatelské stanice). Dobře se mi hledají jména na googlu – stačí zadat „jména pro kočky na C“. Taky je moc fajn zeptat se v nějaké skupině na nápady jiných lidí. Pak většinou litujete toho, že koťat je tak málo. 😀

Letos jsme tedy měli Ciaru (Jája), Claire (Klér), Cynthiu (Cynti), Cedrika (Cedroň) a Cristophera Lee (Kryštůfek) – na fotce zleva. Hned od začátku jsem měla jasno, že chci Claire, Cedrika a Ciaru. Zbylé dvě jména byly taková náhoda. Kryštůfek jako první zdolal stěny porodničky – na facebooku tehdy padlo jméno Kryštof Kolumbus (Cristopher Colombo – původně jsem jej tak prezentovala, ale pak jsem si to rozmyslela a přidala Lee). No a jméno Cynthia mě napadlo cestou v buse do práce a stejný den večer na facebooku ve skupině kočičky a kocourci s PP dávala paní fotku bengálské kočičky se stejným jménem.

Máte volné kotě a za kolik?

Rezervování koťat je také velmi vtipné. Dalo by se říct, že koťátka byla zamluvená již před narozením, v době, kdy Liluška ještě ani nečekala a kdy s nimi „Nikouš čůral do záchodku“. Chodilo mi docela hodně dotazů a stejně se pak stalo, že se mi náhle Kryštůfek uvolnil. To si pak připadáte jako úplný idiot, když všem potencionálním zájemcům píšete, že koťátka jsou zamluvená a pak jepostupně znovu oslovujete. To samé se mi stalo i během Béček, takže počítám se stejnou situací i u Déček.

Stejně jako v předešlých letech i letos převažovaly dotazy typu „máte volné kotě a za kolik?“. Ano chápu, že to lidi zajímá, ale i tento dotaz se dá položit jinak, než jednou strohou větou. Minulý rok mi přišel jeden úžasný mail (samozřejmě bylo jich více), tak ten si můžete přečíst v článku zde. A tak se naše Bonnie dostala do Prahy.

Můj život s koťátky

Hodně často mi lidé psali, že by nebyli schopní dát koťátka pryč a jak to zvládám. Zvládám to čím dál tím lépe. U Aček to bylo strašný. Najednou si pro ně někdo přijel a odvezl. Během Béček a Céček jsem brala koťátka do nových rodin já a to bylo daleko lepší. Samozřejmě jedna návštěva zájemců u nás je mou podmínkou a mnozí u té jedne nezůstali :-). Po prvním očkování koťátek přijímám i další návštěvy, které mají zájem vidět koťátka ragdoll na živo.

První měsíc s koťátky je pohodový, všichni jsou pouze v porodničce, papají mlíčko od maminky, která opravdu jí v této době za 6 a ani o nich nevíte. Jen je denně vážíte a občas fotíte. Je to super je sledovat, jak se mezi sebou perou o cecíky a jak se o ně Liluška stará. Sranda začíná ve chvíli, kdy se vydají do světa (za brány porodničky rozumějc). Člověk si pak musí dávat pozor, aby je v noci nezašlápl či v posteli nezalehnul – ze začátku se do postele šplhají po ložním prádle a dolů padají jak pytel brambor.

Ještě větší sranda začíná být, jak se učí chodit čůrat a kakat do záchodku. Najednou koťátko začne mňoukat a už to teče. V záchodku zase v lepším případě nechápavě sedí, v horším hrabou vše ven nebo žerou stelivo. Letos se mi dokonce stalo, že jsem se párkrát probudila a peřina byla mokrá a jak v týdnu po několikáté perete už to taková sranda není. I jak jsou starší, tak se jim občas stane nehoda – kousek hovínka zůstane u dupky a koťátko začne sáňkovat po bytě, aby se ho zbavilo. Když přímo nezachytíte ten okamžik, tak vás pak čeká doma překvapení v podobě hovínových cestiček.

Koťátka také všechno zajímá a u všeho musí asistovat. Chcete zamést – útočí na smeták, vyválí se v hromádce, kterou máte smetenou na jedno místo. Občas jsou to malé neřízené střely, které proletí celým bytem. Když jdete pro něco do skříně, tak postupně vyhazujete jedno kotě za druhým a ony se neustále vrací zpátky. Letos u nás padla anténa od rádia (loni jsem ji ubránila), drát ke sluchátkům, jedna skleněná miska a šáchor. Chovatel také stále musí kupovat nové a nové věci, protože s koťátky většina kočičích hraček odchází do kočičího nebe.

Letos jsem poprvé koťátka kastrovala, tak jsem je pouštěla do světa mezi 14-15. týdnem. Živé přenosy našich koťátek jsem dávala do tajuplného světa koček.

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurz G1 pawpeds pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou lidé najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře