Můj život s koťátky

V tomto článku se dozvíte, jaký je život s koťátky a co všechno chovatel za tu dobu s nima může zažít. Je to jako včera, kdy se naší Lilušce narodilo pět malých bílých myšiček. Od té doby, ale uplynulo patnáct týdnů.  Čas jakoby začal utíkat rychleji a ani jsme se nenadáli a naše malá miminka jsou již měsíc v nových domovech a my přestěhovaní z Brna na Ostravsko. O tom ale možná někdy jindy…

Vymysli pět jmen na C

Dostala jsem pár dotazů, proč koťátkům říkám Céčka nebo proč všichni mají jména na C. Tak na úvod bych ráda vysvětila, že se jednalo o třetí vrh v mé chovatelské stanici a jelikož jsem začínala vrhem A (později jsem zjistila, že začínat Ačkem není podmínkou), tak pokračuji dále dle abecedy. Výběr jmen je vždy sranda. Hledám jména bez interpunkce a aby se hodily k příjmení (tedy názvu chovatelské stanice). Dobře se mi hledají jména na Googlu – stačí zadat „jména pro kočky na C“. Dost často se chovatelé ptají na jména i v různých kočičích skupinách na Facebooku. Pak většinou litujete toho, že koťat je tak málo.

Letos jsme tedy měli Ciaru (Jája), Claire (Klér), Cynthiu (Cynti), Cedrika (Cedroň) a Cristophera Lee (Kryštůfek) – na fotce zleva. Hned od začátku jsem měla jasno, že chci Claire, Cedrika a Ciaru. Zbylé dvě jména byly taková náhoda. Kryštůfek jako první zdolal stěny porodničky – na Facebooku tehdy padlo jméno Kryštof Kolumbus (Cristopher Colombo – původně jsem jej tak prezentovala, ale pak jsem si to rozmyslela a přidala Lee). No a jméno Cynthia mě napadlo cestou autobusem do práce a stejný den večer na Facebooku ve skupině kočičky a kocourci s PP dávala paní fotku Bengálské kočičky se stejným jménem.

Máte volné kotě a za kolik?

Rezervování koťat, to je kapitola sama o sobě. Dalo by se říct, že koťátka mám zamluvená již před narozením, ještě v době, kdy Liluška ani nečeká a kdy s nimi „Nikouš čůrá do záchodku“. Všichni zájemci mají velký zájem a všichni rozhodně budou čekat pět a více měsíců. Kontakty si sice zapíšu, ale naprostá většina těchto zájemců to stejně nevydrží a jak jsou koťátka na světě, již dávno mají kotě jiné. Nenapadlo by mě nabízet a vybírat zálohy ještě před narozením koťat. Nikdy nevíte, jaké komplikace nastanou.

Další super situace. Všichni odsouhlasí, že mají zájem a že přijedou na návštěvu (první návštěvy přijímám po pátém týdnů věku koťat). Napíšu tedy všem ostatním, že koťata jsou zamluvená a pak náhle těsně před návštěvou si to zájemci rozmyslí a já opět můžu psát celému seznamu, že nějaké z koťat je volné. To samé se mi stalo i během Béček, takže počítám se stejnou situací i u Déček.

Ovšem po celou dobu koťátek mi chodí dotazy typu „máte volné kotě a za kolik?“. Ano chápu, že lidi zajímá cena, ale i tento dotaz se dá položit jinak, než jednou strohou větou. Každý by si měl uvědomit, že si pořizuje společníka na několik let. Kočka není věc, ale živý tvor. Dále mějte na paměti, že bude potřebovat vlastní výbavičku, která není nejlevnější a píši o ní v mém eBooku Bydlím u své kočky. Občas bude třeba navštívit veterináře.

Minulý rok mi přišel jeden úžasný mail (samozřejmě bylo jich více), který si můžete přečíst v článku zde. Díky němu se naše Bonnie dostala do Prahy.

Můj život s koťátky

Často mi chodily dotazy typu, jak mohu dát koťátka pryč a jak to zvládám. Zvládám to čím dál tím lépe. U Aček to bylo moc smutné, těžké bylo loučení. Najednou si pro ně noví majitelé přijeli a odvezli. Byl konec. Během Béček a Céček jsme koťátka do nových rodin vozili. To bylo daleko lepší. Na živo jsme měli možnost vidět, jak jsou majitele připravení na nového člena a taky první krůčky koťátka v novém domově. Samozřejmě jedna návštěva zájemců u nás je mou podmínkou a mnozí u té jedne nezůstali. Po prvním očkování koťátek přijímám i další návštěvy, které mají zájem vidět koťátka Ragdoll na živo, ale toto není samozřejmostí ve všech chovatelských stanicích. I chovatele mají svůj osobní život, mimo kočkosvěta.

První měsíc s koťátky je pohodový. Jsou pouze v porodničce, papají mlíčko od maminky, která opravdu v této době ji za šest koček a ani o nich nevíte. Jen je denně vážíte, mazlíte a občas fotíte. Mohla bych u nich sedět pořád a sledovat, jak se mezi sebou perou o cecíky a jak se o ně Liluška stará. Drama začíná ve chvíli, kdy se vydají do světa (za brány porodničky rozumějc). Člověk si pak musí dávat pozor, aby je v noci nezašlápl či v posteli nezalehnul. Ze začátku se do postele šplhají po ložním prádle a dolů padají, jak pytel brambor. Mnoho chovatelů je má ze začátku v ohrádce, ale jde to i bez ní.

Veseleji začíná být, jak se učí chodit čůrat a kakat do záchodku. Sledujete kotě, které se chová nějak divně. Točí se, mňouká, vypadá jakoby něco hledalo a už to teče. V záchodku zase v lepším případě nechápavě sedí, v horším hrabou vše ven nebo žerou stelivo. Pojídání steliva je normální, díky tomu si budují imunitu. Jen by měl chovatel mít na paměti, že se kotě může stelivem ucpat. Já jim to vždy prstem vybírám z tlamiček. Naštěstí toto období trvá pouze pár dní, než začnou stelivo používat správným způsobem.

Letos se mi dokonce stalo, že jsem se párkrát probudila a peřina byla mokrá a jak v týdnu po několikáté perete už to taková sranda není. I jak jsou starší, tak se jim občas může stát nehoda. Kousek hovínka zůstane u dupky a koťátko začne sáňkovat po bytě, aby se ho zbavilo. Když přímo nezachytíte ten okamžik, tak vás pak čeká doma překvapení v podobě hnědých cestiček. Mnoho majitelů dlouhosrstých koček toto nejednou zažilo .

Koťátka také všechno zajímá a u všeho musí asistovat. Chcete zamést, útočí na smeták. Vyválí se v hromádce, kterou máte smetenou na jedno místo. Občas jsou to malé neřízené střely, které proletí celým bytem. Když jdete pro něco do skříně, tak postupně vyhazujete jedno kotě za druhým a ony se neustále vrací zpátky. Letos u nás padla anténa od rádia (loni jsem ji ubránila), drát ke sluchátkům, jedna skleněná miska a šáchor. Chovatel také stále musí kupovat nové a nové věci, protože s koťátky většina kočičích hraček odchází do kočičího nebe. Na druhou stranu většinou využiji všechny hračky a pelíšky, o které dospělé kočky nejeví zájem.

Letos jsem poprvé koťátka kastrovala, tak jsem je pouštěla do světa mezi 14. – 15. týdnem. Živé přenosy našich koťátek jsem dávala do tajuplného světa koček. Mnoho videí také naleznete na mém Youtube.

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurzy Pawpeds (G1, G2 a G3) pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou čtenáři najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře