Návštěva u chovatele

Padlo u vás doma rozhodnutí, že si pořídíte koťátko z chovatelské stanice. Vybrali jste si i plemeno, které vám nejvíce učarovalo a nyní vás čeká návštěva u chovatele. Každý chovatel by měl být odborníkem, nejen v případě daného plemene, ale současně na obecné potřeby koček. Vy sami byste se však měli předem zajímat, co všechno péče o kočku obnáší. Již v jednom z předchozích článků jsem popsala, na co byste si měli dát pozor při výběru chovatelské stanice. V tomto článku se zaměřím na to, čeho byste si měli při první návštěvě všimnout a čemu se naopak vyhnout.

Návštěva není závazná

Vždy si pamatujte, že návštěva by nikdy neměla být závazná ani pro vás, natož pro chovatele. Pokud po vás chovatel požaduje zálohu ještě před návštěvou, raději hledejte dál. Nekupujte „zajíce v pytli”! Chovatel, ke kterému se jdete podívat, vám nemusí být sympatický (a totéž může platit ze strany chovatele), což může ztížit budoucí komunikaci. Rovněž se vám nemusí líbit dané prostředí atd. V každém případě je vhodnější, pokud si vezmete koťátko od chovatele, se kterým si tzv. padnete do oka, vzhledem k řešení možných budoucích problémů.

10 minut nebo hodina?!

Vaše návštěva by rozhodně neměla trvat pár minut. Právě naopak, měla by být přiměřeně dlouhá. Během této návštěvy byste si měli všímat prostředí, ve kterém kočky a koťata žijí:

  • Kočky by měly mít přístup po celém bytě. Nejlépe spát s chovatelem v posteli.
  • Kočky by neměly být zavřené pouze v nějakém kočičím pokojíčku. Pokud jsou, tak proč?!
  • Měl by zde být dostatek hraček a škrábadel.
  • Jak se chovatel ke kočkám chová.
  • Jak se chovají koťátka a kočky k vám (cizím lidem).
  • Před návštěvou se podívejte na fotky z inzerce, abyste mohli porovnat, jestli prostředí odpovídá. Případně se zeptejte, kde byly fotky pořízeny.
  • Udržovat pořádek s tlupou koťat je těžké, ale mělo by být kolem čisto.
  • Jaký máte pocit z chovatele?!

V peřinách se kojí nejlépe 🙂

Komunikace je důležitá

Dále byste si měli s chovatelem promluvit. Pamatujete na to, že chovatel, který vám prodává koťátko se zároveň zavazuje k tomu, že vám poskytne chovatelský servis. Chovatel by vám měl odpovědět na základní otázky ohledně výbavičky, poradit se seznamováním kočičky s novým prostředím a případně se zvířátky, které máte doma. Jestliže chovatel příliš nekomunikuje, tak počítejte s tím, že se v budoucnu, v případě nějakého problému, bude chovat podobným způsobem.

Zdraví

Koťátka i rodiče by měli být na pohled zdraví. U rodičů byste měli chtít vidět testy na genetické onemocnění daného plemene. V případě, že dochází k externímu krytí (kočička jezdí za kocourem do jiné chovatelské stanice), měli byste chtít vidět i testy na infekční nemoci, které se provádí před krytím (FIV, FeLV, streptokoky, mycoplasmata, chlamydie). Dále byste se měli zajímat o očkování a odčervování koťátek. Očkuje se poprvé v 8. – 9. týdnu, podruhé za 3 – 4 tydny.

U koťátek si prohlédněte uši, oči, nos a zadeček, jestli jsou čisté. Během vaší návštěvy mohou kočičky kýchnout. Ovšem, pokud mají uslzená očička a nosánek a kýchají hodně, s největší pravděpodobností to znamená, že zde není něco v pořádku. Koťátka by měla být přibližně stejně velká, akční a hravá (v létě, v období tropických teplot akčnost a hravost neočekávejte). Rozdíly ve váhách mohou být mezi kočičkami a kocourky. Měli byste si předem zjistit, jaká je normální váha u tříměsíčního kotěte (1,2 kg u Ragdolla je hodně málo).

Tříměsíční koťátka Ragdoll, ale opravdu jsou na fotce pouze koťata?!

Krmivo

Dalé by vás mělo zajímat, čím chovatel koťátka a kočky krmí. Na českém trhu je nepřeberné množství hrozných, horších, dobrých a lepších krmiv. Pro kočku je nejlepší syrové maso (což je vždy velké plus pro chovatele, když se snaží zařazovat do jídelníčku). Koťátka většinou ráda ochutnávají všechno co jim chovatel nabídne. Více o vhodném krmení se můžete dozvědět ve skupině První výživová kočičí poradna.

Termín předání

Z vlastní zkušenosti vím, že nedočkaví majitelé chtějí koťátko mít doma co nejdříve. Chovatel ovšem musí dodržovat chovatelský řád. Tedy, koťátka do nových domovů mohou odcházet nejdříve ve 12. týdnu. Pamatujte na to, že druhé očkování se provádí ve 12. – 13. týdnu. Jestli vám chovatel dává kotě hned na druhý den po očkování, je to špatně. Kotě může mít nežádoucí reakci a hned na to stres ze změny nového prostředí.

V případě rané kastrace počítejte s tím, že koťátko budete mít ještě později. Doporučuje se kastraci provádět 2 týdny po druhém očkování. Pak opět musíte počítat s tím, že chovatel by vám koťátko neměl vydat hned druhý den po kastraci. Kočičky by měly být v chovatelské stanici ještě cca 7 – 10 dní a kocourci 3 – 5 dní.

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurzy Pawpeds (G1, G2 a G3) pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou čtenáři najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře