ŠÍLÍM Z PORODU a kde nic tu nic

Jak jste se dozvěděli v minulém článku, Liluška čeká koťátka. Moje konverzace s ní už několikátý den začíná stejně. Za zády se mi ozve táhlé mňaaaau, otočím se a ptám se: „Budeme rodit?“ Kouká na mě, ladně si mrkne, takže si odpovídám sama: „Ještě nee, takhle nevypadá rodící kočka!!“. Poslední dny se Liluška vyvaluje na koberečku, neustále mě sleduje a hlídá. Porod očekávám každou chvílí, takže v každém jejím pohybu a mňouknutí vidím začátek.


Valentýn

Je Valentýn – počítám s tím, že to bude!! Liluška je koule na nožičkách a je na ní vidět, že každý pohyb navíc je vyčerpávající. Její celodenní činnost je polehávání na koberci a škrábací vlnce v pokoji. Občas jde ke dveřím od komory a snaží se je mňoukáním nebo škrábáním otevřít. Máme tam schovaný druhý kočičí záchod, který zatím čeká na své budoucí využití.


Během dne zapomenu dveře do komory zavřít. Liluška mizí ze svých obvyklých pozic a najednou je dlouhé ticho a klid. Začínám panikařit a hledat jí. Během hledání kouknu i do komory. Jak procházím potřetí celý byt, zkusím znovu komoru. Klepnu do záchodu a zevnitř se ozve mňaaaaau. Prostě tam jen sedí a zřejmě pokouší mou trpělivost. Milostivě vyjde ven a pokračuje v povalování.


Kočičí logika

Jak se porod blíží, tak začíná hledat místo, kde by malé ukryla. Porodničku vyrobenou z obří krabice, dek a přebalovacích podložek přehlíží. Zato kocour si ji velmi oblíbil. Za tu dobu mi to tam stihl celé přehrabat, vyválet se tam a poblít ručník (bezoáry musí ven)…označkovat ho to tam naštěstí nenapadlo. Naštěstí značkuje pouze v záchodku.


Jaké má Liluška představy o místě porodu mi ukazuje na druhý den. Během noci spí na skříni – buď na dečce nebo v pelíšku. Ráno si pohrabe v porodničce (takto si buduje hnízdo). Následuje otvírání skříně pacičkou tak, aby to co nejvíce vrzalo. Po probděné noci, kdy jsem neustále ve tmě hledala Lilušku bych se nyní ráda dospala, ale Liluška to nevidí stejně. Jen co prozkoumá skříň, uchýlí se v chodbě, kde se pak v pravidelných intervalech ozývá stupňující mňaaau. Tak tedy konec spaní, jde se vstávat.

Den pokračuje stejně jako předchozí Valentýnský den.  Liluška se povaluje na koberečku a vlnce, navíc začíná navštěvovat kukaň. Horší místo na porod si vybrat nemohla. Celý den jsem jako na trní a neustále jí sleduji. Pak konečně o půl desáté večer to začíná…

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurzy Pawpeds (G1, G2 a G3) pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou čtenáři najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře