Tortie kocour – ano nebo ne?

V tomto článku se budu zabývat dědičností černé a červené (v reálu zrzavé) barvy u koček. Kočky nesoucí obě tyto barvy se nazývají želvovinové nebo tortie (z anglického slova tortoiseshell – želví krunýř). Toto zbarvení se vyskytuje u všech domácích koček a také u šlechtěných plemen a každá taková kočka je jedinečný originál. Takovéto kočky jsou také oblíbené u chovatelů, protože pak mohou dostat u koťátek různou paletu barev.

Dědičnost zbarvení tortie

Nositelkou genetické informace je DNA (deoxyribonukleová kyselina), která je uložena v podobě chromozomů v jádře buněk. Kočky mají 19 párů chromozomů – z toho je 18 párů somatických a 1 pár pohlavních, které určují pohlaví jedince. Dědičnost černé a červené barvy je vázaná na pohlavní chromozom X. Díky pohlavním chromozomům můžeme u savců rozlišit samce (XY) a samici (XX). Některé druhy toto mohou mít obráceně, třeba u ptáků samice je XY a samec XX, ale to jen pro zajímavost.

Logicky tedy tortie může být pouze kočka. Má dva chromozomy X, tak na jednom nese černou barvu a na druhém červenou barvu. Kocour má pouze jeden chromozom X, takže může mít pouze jednu barvu – černou nebo červenou. To dává smysl, že? Má úplně první kočka byla tříbarevná Mája. Tehdy jsem ještě netušila, že červenou a černou barvu dohromady může mít pouze kočka. Dědičnost vázána na pohlaví – také velká neznámá. Dnes už ale vím, že se může narodit i tortie kocour.

Tortie kocour??? To je blbost…

Genetika je mocná čarodějka. Stejně jako u lidí se může narodit dítě s Downovým syndromem, stejně tak se u koček může narodit tortie kocour. Teď jsem sice 2x smíchala hrušky a jablka, ale což. Proč 2x? Jednak srovnávám lidi a kočky a jednak Downův syndrom je trizomie 21. somatického chromozomu, zatímco tortie kocour má trizomii pohlavních chromozomů. Takový kocour má tři (proto trizomie) pohlavní chromozomy XXY (lichý počet => neplodný). U lidí se také může narodit muž s XXY – tento syndrom se nazývá Klinefelterův.

A aby toho nebylo málo, tak i tortie kocour může být plodný. To už je ale opravdu veliká rarita, takový kocour totiž nese 4 pohlavní chromozomy XXXY nebo XXYY (sudý počet => plodný). Tyto genetické anomálie vznikají během meiózy, při rozchodu chromozomů do pohlavních buněk.

A co ostatní barvy?

Do vytváření barev u koček je zapojeno mnoho genů. Díky tomu například můžeme získat modrou, čokoládovou, skořicovou, lilac (lilovou), fawn (plavou)… Všechny tyto barvy spolu s červenou opět mohou dát vzniku tortie zbarvení. Dále kočky mohou mít na těle různé náznaky bílé barvy. Kočky také mohou a nemusí mít kresbu. Opět existuje několik druhů – tečkovaná, mramorovaná, žíhaná,… Každé plemeno pak má v určování barev daná specifika a řídí se EMS systémem. Tohle by vydalo na další článek. 🙂

Na úvodní fotce můžete vidět kočičku ragdoll Rachel Jantario Wittek ve zbarvení Seal tortie lynx mitted (seal = černá, černohnědá; lynx = nespecifická kresba u ragdoll; mitted = podíl bílé barvy u ragdollů – bílé ponožky na předních nožkách, bílé podkolénky na zadních nožkách a bílý pruh na bříšku táhnoucí se od brady až pod ocásek).

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurz G1 pawpeds pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou lidé najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře