Spolu s pořízením kočky by měl každý řešit i otázku veterináře. Od té doby, co mám kočky, jsem pár veterinářů navštívila. Již na začátku mé kočičí éry jsem měla dost načteno, takže pokaždé, když už musíme vyjet k veterináři, mám spousty dotazů. Zajímají mě názory veterinářů na určité věci a také dle odpovědí se pak rozhoduji, jestli k veterináři budu nadále chodit. Takový můj ideální veterinář by měl mít rád zvířata. Být nadšený z každého, které k němu přijde. Měl by se i nadále vzdělávat a zajímat se o novinky.
Dost často se setkávám s názorem lidí, že veterinář ví vše nejlépe a udělá to nejlepší. Mnoho veterinářů netuší, jak funguje chov šlechtěných koček, že máme nějaký chovatelský řád, že seriózní chovatelé svá chovná zvířata testují na genetické choroby, proč koťata z chovatelských stanic odchází kastrovaná a takhle bych mohla pokračovat… Veterináři jsou většinou zaměření na široké spektrum pacientů, takže je pochopitelné, že tyhle věci jdou mimo ně. Samozřejmě veterináře k chovu koček a jiných zvířat potřebujeme, ale stejně tak by se mnozí veterináři mohli učit od dlouholetých chovatelů.
To si tak jdete k veterináři s Ragdollem. Ragdoll je velká kočka, říká se druhá největší, takový huňatý medvídek a veterinář vám řekne, že je tlustý. Nejprve bych se asi veterináře zeptala, jestli už nějakého Ragdolla viděl. Pak bych zkusila nahmatat žebra a ocasní kůstky vašich Ragdollů. V případě, že jsou pod velkou vrstvou tuku, tak ano, máte tlustou kočku. Stejně tak britské kočky mohou vypadat tlustě, ony přitom mají takovou stavbu těla.
Taky jsem se již setkala s příspěvky typu: “Nevíte někdo, jaké je moje kočička plemeno? Našli jsme jí venku a veterinář nám řekl, že je to Ragdoll.” Jak to mohl veterinář bez průkazu původu kočky určit, to opravdu netuším. Genetika barev srsti koček je docela věda a siamský gen se volně v přírodě vyskytuje. Skutečnost, že má vaše nalezená kočka modré oči, narodila se bílá, postupně tmavla a má delší srst ještě neznamená, že je to Ragdoll.
Už jste někdy nechávali odebírat kočce krev? Já zatím pouze jednou při testování na FIV a FeLV. Mimochodem, veterináři se tehdy divili, proč to u koček žijících doma dělám. Odebrali krev pěkně z paciček. Na tyto testy stačí pouze kapka krve. Podruhé jsem řešila odebírání krve u jiného veterináře a ten jí chtěl kočkám odebírat z krku. Procházením Googlu jsem zjistila, že se to tak dělá. Já raději zůstanu u paciček.
Šikovný veterinář dokáže odebrat krev z paciček či krku bez holení. Vlastně, cokoliv bez holení. Minulý rok jsme absolvovali sonografické vyšetření srdce a ledvin. U rizikových plemen by chovní jedinci měli každé dva roky sono absolvovat (u některých i každý rok) a veterinář to zvládl bez holení bříšek. Odběr krve na rozbor by veterináři měli dále provádět před zákroky pod narkózou, jako je kastrace, čištění zubů, …. Ne každý krev odebírá.
Tady se také můžete setkat s tím, že vám veterinář kočku naočkuje vakcínou Biofel, a aby toho nebylo málo, přidá vzteklinu. Proč? Hlavním důvodem použití Biofelu je jeho nízká cena a lidé přeci chtějí šetřit. Mě samotné to z tohoto důvodu letos nabízel zaskakující veterinář pro má koťata. Proč veterináři nabízejí vzteklinu mi také není známo. V České Republice se vzteklina nevyskytuje a očkování zde není povinné. Povinné je v případě, že chcete s kočkou vycestovat do zahraničí (tím myslím i Slovensko) nebo sem jedete ze zahraničí na výstavu koček. Moje kočky byly očkované vakcínou Nobivac a platnost je 3 roky.
Ten stejný veterinář, který mi nabízel očkování Biofelem, mi pak koťata sice naočkoval Purevaxem RCP, ale mezi hřbetní lopatky. Zbytek dne jsem to rozdýchávala. Snad kdysi se to takto dělalo. Očkování se provádí nejlépe do zadní nohy. Možná už jste slyšeli o postinjekčním (postvakcinačním) sarkomu – ten může vzniknout po vpichu injekce. Doporučuje se pak daná tkáň odebrat v okolí 5 cm. V případě, že se očkuje do nohy, tak se amputuje „jen noha“, ale co by se amputovalo na zádech? Lopatky?
Určitě byste se měli předem zajímat o to, jakou vakcínu chce veterinář použít pro vaší kočku. Samozřejmě kočka může mít reakci na jakoukoliv vakcínu. Nejvíce reakcí ovšem bývá na vakcínu Biofel. Od nechutenství a apatie po postvakcinační sarkom a smrt. Mám ještě jednu „vtipnou“ vzpomínku. Psala mi dotaz majitelka jednoho z mých koťátek, že se její veterinář divil, proč jsem jim dávala vzteklinu a střelil tedy kocourovi Biofel PCHR.
Zatímco R u Biofelu znamená Rabies (tedy vzteklina), u Purevaxu se jedná o Rhinotracheiditu (tedy kočičí rýmu způsobenou virusem ze skupiny herpesvirů). Kocourek tehdy naštěstí jen celý den prospal a byl bez nálady. Moje doporučení tedy zní. V případě, že kočička již byla očkována, dejte jí stejnou očkovací látku, jakou byla očkována poprvé (tedy pokud to nebyl Biofel) a jestli očkujete poprvé, tak nedávejte Biofel. Mé chovné kočky mají Purevax RCPCH a posledním koťátkům jsem dávala Purevax RCP. První očkování se provádí mezi 8-9. týdnem věku a druhé po 3-4 týdnech. Pak vždy po roce (i když doporučuji se zeptat, protože jsou vakcíny, které jsou stavěné na tři roky).
Mám kočky pouze doma a i přesto mi jeden veterinář říkal, že bych je měla, co tři měsíce odčervovat. Odčervuji pouze koťata pastou flubenol. Když kočka nemá parazity a odčervujete jí, tak akorát přispíváte k tvorbě rezistentních parazitů na odčervovací látky. U koček žijících pouze v bytech, doporučuji preventivně provádět dvakrát ročně koprologii (tedy sbírat týden hovínka, a pak je zanést na rozbor – o odčervení se rozhodnout, až v případě pozitivního nálezu). U venkovních koček naopak určitě odčervovat, co tři měsíce. Venkovní kočky mají větší šanci se nakazit, když loví hlodavce.
I když máte kočku pouze doma, tak si blechy můžete přinést. Mě se to povedlo třeba z výstavy, známé zřejmě po prohlídce u veterináře. V žádném případě své kočce nedávejte přípravky na blechy, které jsou určené pro psy. To většinou dopadá velmi špatně. Nikdy jsem neslyšela, že by veterinář podal kočce přípravek určený pro psy, ale člověk nikdy neví.
Názory na kastrace jsou různé. Jeden veterinář vykastruje tříměsíční koťata, jiný ne. Myslím si, že nikdo přesně neví, jestli je to správné nebo špatné. Možná jste slyšeli o problémech s močovým ústrojím kocourků. Na toto má spíš vliv genetika a životní správa kočky, než kastrace provedená ve třech měsících. Já letos kastrovala poprvé a koťátka to zvládla úžasně. Můj důvod byl hlavně ten, abych zabránila množení koček bez průkazu původu. Byla jsem v Brně u odborníka na reprodukci koček, u kterého kastrují i další chovatelé.
Každý je zodpovědný za své zvíře. Takže jestli jste schopní uhlídat svou kočičku, či kocourka do dospělosti (i když ono je sporné, kdy ta dospělost začíná, jelikož kočička může začít mrouskat třeba v 5ti měsících a stejně tak kocourek značkovat), pak klidně kastrujte až po prvním mrouskání nebo poté, co vám kocourek začne značkovat. Musíte však počítat s rizikem, že se u kočičky objeví Pyometra (hnisavý zánět dělohy) a kocourek třeba už značkovat nepřestane.
Veterináře je nejlepší hledat na základě doporučení jiných lidí (recenze na internetu). Když se vám u jednoho nelíbí, není vaší povinností u něj zůstat a můžete odejít k jinému.