Vlkodlačí kočky jsou už i v ČR

Slyšeli jste už o tom, že existuje kočka, která se vzhledem podobá vlkodlakovi? Toto plemeno dostalo název Lykoi a o něm bude celý tento článek. Svět koček je opravdu tajuplný. Myslím si, že každé kočičí plemeno má něco do sebe, na každém člověk najde něco pěkného, zajímavého, výjimečného.. Samozřejmě chápu, že každému se líbí něco jiného. Nemůžeme být všichni stejní. 🙂 Oslovila jsem jedinou českou chovatelku plemene Lykoi Ninu Holíkovou a dostala plno zajímavých odpovědí (publikováno 11/2017).

První chovatelská stanice koček Lykoi v ČR

Chovatelka Nina Holíková kočky plemene Lykoi poprvé viděla na Facebooku u Brittney Gobble. Byla to pro ní láska na první pohled. Tyto kočky ji zaujaly svým výjimečným vzhledem a tak začalo její hledání informací.

Jejich vzhled bylo to první, co mne na nich zaujalo. Když jsem se dozvěděla, že se jim během roku mění barva od téměř zcela černé po různé odstíny šedé (mluvím tedy o standardní černé barvě Lykoi a ne o jejích nestandardních jiných barvách) a množství osrstění, byla jsem nadšená touto jedinečnou vlastností. Dalším úžasným zjištěním bylo to, jak zdravé to je plemeno. Také mne zaujala jejich přátelská, aktivní, zvědavá povaha, která je spíše psí.

Pro svůj chovný páreček si letěla s kamarádkou Johankou do Tennesee. Svůj sen mít Lykoi uskutečnila až po pár letech.

Hned při první fotografii Lykoi, kterou jsem viděla, jsem byla rozhodnutá. Na internetu jsem pak zjistila, jak málo jich je. Včetně toho, že je na ně pořadník a cena není vůbec nízká, což jsem samozřejmě k výjimečnosti a málopočetnosti Lykoi chápala. Teprve v roce 2016 jsem se odvážila kontaktovat Brittney Gobble a pokusila se splnit si svůj sen.

Lykoi netrpí na žádná genetická onemocnění. Je tedy zbytečné dělat vyšetření na HCM či PKD.

Každopádně svoje kočičky před krytím testuji na virová a bakteriální onemocnění. Také nechávám dělat parazitologii, ale to dělá většina seriózních chovatelů kočiček i jiných plemen.

Život s Lykoi

chovatelské stanici Niny naleznete i Kanadské Sphynxe, se kterými si Lykoi rozumí velmi dobře. Mají podobný temperament a povahu. Velmi přátelští jsou i k dalším kočkám a psům.

S Lykoi žádný den není nudný a pokud ho máte doma, tak nikde a nikdy nejste sami. Miluji, když se vracím domů a vidím, jak mne vyhlíží z okna a následně doma nadšeně vítají. Pořád vymýšlí nějaké vtipné kousky, kterými mne rozesmějí. U vaření nebo domácích prací máte vždy nadšeného pomocníka, Milují mazlení a hraní si. Vždy mají dobrou náladu a plno energie.

Lykoi nejsou více náročné na péči, než jiná krátkosrstá plemena koček. Je více závislý na svém člověku, takže pokud by měl být od rána do večera doma sám, tak by byl smutný. Je dobré, aby se měl čím doma zabavit, aby se nenudil. Lykoi nejsou typ kočiček které máte doma a téměř o jejich přítomnosti nevíte. Samozřejmě zvládnou být doma sami, když jste třeba v práci, ale nejšťastnější jsou, když si jich všímáte vy nebo další zvířecí kamarád.

Také jsem se Niny zeptala, jestli neplánuje nějakou výstavu a jestli je vůbec možné Lykoie vystavovat na výstavách pořádaných v ČR (většina z nich je pod Českým svazem chovatelů koček, který je pod FIFe).

Lykoi jsou zatím uznané jen u organizace TICA, ale v budoucnu budou jistě uznáni i v ostatních organizacích. Na výstavy s kočičkami nejezdím, protože se bojím, že by se tam mohli nakazit nějakým infekčním kočičím onemocněním a také je nechci zbytečně vystavovat stresu. Myslím, že moje Lykoi jsou více spokojené doma, než by byly na výstavě. Třeba do budoucna někdy svůj názor změním, ale momentálně to mám takto.

Časté dotazy

S dotazy je to bohužel stejné, jako u všech dalších plemen. Lidé se nejčastěji ptají na cenu. Občas obdrží i dotaz na jejich srst, která z fotek vypadá drsně. Opak je pravdou, protože srst Lykoi je krásně jemná.

Klasickou častou otázkou je dotaz na cenu. Plno lidí si neuvědomuje, že jde o nové a zatím málopočetné plemeno a čekají cenu jako třeba u Kanadských Sphynx. Velmi mne mrzí, když mi lidé píší jediný dotaz, a to ohledně ceny. Je mi jasné, že ne každý má finance na pořízení Lykoi hned, ale pokud po něm někdo touží tolik, jako to bylo u mne, tak může chvíli počkat a našetřit si. Já Lykoi do chovu neprodávám a informaci o ceně koťátka na výstavy či mazlíčka ráda sdělím vážným zájemcům, kteří mi napíší.
 

Lykoi jsou více rozšířeni v USA, než v jiných částech světa. Chovatele Lykoi, ale najdete i v Austrálii, Kanadě, Japonsku, Belgii, Švýcarsku,..

Naposledy, když jsem si o počtech Lykoi psala s Brittney Gobble, tak říkala, že jich je asi 250 registrovaných.

Kde se Lykoi vzal

Lykoi je překlad z řečtiny a znamená vlčí kočka. Svým vzhledem připomíná hodně lidem vlkodlaka. Tento zvláštní vzhled vznikl přírodní přirozenou mutací kočky domácí. Na vzniku tohoto plemene se podíleli manželé Brittney Gobble a MVDr. Johnny Gobble, kteří se od roku 2011 věnují chovu Lykoi. Zakladatelé plemena Lykoi byly kočky ze dvou nepříbuzných vrhů.

První z vrhů se narodil v červenci 2010 ve Virginii a byl prezentován jako možná mutace kočky Sphynx (což bylo později vyvráceno testováním DNA). Matka vypadala jako normální černá krátkosrstá kočka. Byl proveden DNA test koťátek, aby se potvrdilo, že se nejedná o Sphynx nebo Devon rex. Majitelka tohoto prvního vrhu neměla čas, finance a zkušenosti, aby mohla provést veškeré genetické a zdravotní testy potřebné k potvrzení výskytu nového plemene. Rozhodla se tedy darovat tyto kočky MVDr. Johnny Gobblovi.

Tyto první dvě roztomilá neobvyklá koťátka a jejich matku jela vyzvednout Brittney. Oba manželé byli fascinováni vzhledem těchto koček. Krátce poté Brittney nalezla inzerát, kde byly zmiňovány další podobně vypadající kočky v Tennessee. Když přijela kočky vyzvednout, bylo jí hned jasné, že tito dva sourozenci mají stejný gen jako ten první pár, který již vlastnila. Po genetických a zdravotních testech byly tyto kočky zařazeny do programu za účelem zvýšení počtu koček v genetickém fondu (tyto druhá koťátka se narodila v září 2010).

 

Další testy

MVDr. Johnny Gobble usoudil, že kvůli vzhledu srsti bude třeba provést další testy k potvrzení, že se nejedná o nemoc nebo vadu. Na klinice od MVDr. Gobbla byly provedeny testy, jestli se nejedná o infekční onemocnění. Dále bylo provedeno testování DNA v UC DAVIS k potvrzení, že druhý pár koček nenese gen Sphynx ani Devon rex. Veškeré výsledky potvrdily, že žádná ze zakládajících koček neměla Sphynx ani Devon rex gen.

Také byly provedeny DNA testy genetických chorob, barev a krevních skupin. Dermatologové na University of Tennessee tyto kočky vyšetřili na přítomnost jakýchkoliv kožních abnormalit. Tito dermatologové zkoumali též vzorky jejich kůže a neobjevili žádný důvod pro neobvyklý vzhled jejich srsti.

Co zjistili je, že některé jejich folikuly postrádaly všechny potřebné komponenty k vytvoření chlupu (což je důvod, proč Lykoi postrádají podsadu). Také zjistili, že folikuly, které byly schopné produkovat chlup, postrádaly vhodné vyvážení komponentů pro udržení srsti. Kardiolog provedl scanování srdce. V závěru bylo zjištěno, že tyto kočky jsou zdravé a jejich neobvyklý vzhled srsti nepramení z žádné existující nemoci nebo poruchy.

Na závěr bych chtěla poděkovat Nině Holíkové za všechny poskytnuté informace, fotky a její čas, který mi věnovala. 🙂

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurzy Pawpeds (G1, G2 a G3) pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou čtenáři najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře