Vy už zase čekáte koťata?? Aneb jak to bylo…

Dle chovatelského řádu mohu mít koťátka 3x za 24 měsíců. Naše Liluška je v mrouskání přesná, jak hodinky (co dva měsíce). Byla polovina prosince a Liluška potřetí po odchodu koťátek začala mrouskat. Chtěla jsem s dalšími koťátky ještě počkat a nechat jí odpočinout, tak jsme kocoura oddělovali. Přece jen těhotenství a péče o koťátka je velká zátěž.. Každý měl tedy svůj pokoj a ob den jsme je měnili. Nic nenasvědčovalo tomu, že je neuhlídáme.

Jak takové mrouskání vlastně probíhá?

Na mrouskání u koček není jednotný vzorec. Od každé můžete čekat něco jiného. Navíc, když máte doma kocoura, tak je velké riziko, že dojde k oplodnění. U nás stačilo otevřít dveře a hned na sebe vrkali, očichávali se a nemeškali chvíle, kdy by se Nikolas nepokusil o styk. Liluška se před ním taky předváděla. Kočičí chůze při mrouskání vypadá vtipně, dalo by se to spíš přirovnat k plazení. Kočka chodí v přikrčené poloze, hodně se o všechno otírá, vystrkuje zadek, dává ocas na stranu a mrčí. Někdy hlasitě mňouká.

Pokusy Nikolase spočívaly v tom, že přišel, zahryzl se jí do kůže na krku a pak se nad ní nastavoval. Některé jeho pokusy byly komické. Zahryzl se, zveld jednu nohu, překročil tou jednou nohou tělo Lilušky a postavil ji na zem. Vždy tohle bylo otázkou několika vteřin a hned jak se nad ní snažil nastavit, jsme zasahovali. Spolu byli kočičáci pouze během jídla nebo během spánku. Samozřejmě vždy s naším dozorem.

Kde jsme udělali chybu?!

Zlom nastal o víkendu. Můj přítel Tomáš byl v ložnici a něco si četl, Nikolas spal velmi tvrdě na škrábadle a Liluška v druhém rohu místnosti na skříni. Takto jsem je zanechala a odebrala se do kuchyně vařit. Po chvíli se ozvalo velmi hlasité vymňouknutí z ložnice. Rychlostí blesku jsem přiletěla do ložnice, kde Nikolas zdrhal s provinilým pohledem ze skříně. Tam se olizovala Liluška a u skříně stál Tomáš s nechápavým výrazem ve tváři.

Do dnes nedovedu pochopit, jak se kocourovi podařilo projít kolem Toma. Tedy seskákat ze škrábadla, přejít přes pokoj a vyskákat za Lilou na skříň. Nikolas je většinou velmi ukecaný, když se někam pohybuje a když seskakuje z výšky, tak vydává zvuk podobný meknutí. V osudný den tomu ovšem bylo zřejmě jinak a byl tichý jak myška. Holt pud a chtíč byl silnější než my dva s Tomem :-D.

No a pak už to jelo. Do tří dnů skončilo mrouskání. To jsem si ještě říkala, že je to normální a že takto nějak už mělo končit. Jenže jsem si začala všímat i změny chovaní Lilušky. Začala být přítulnější a ráno mě budit.  Za tři týdny se zvětšily a zrůžověly cecíky.  Za pět týdnů se začalo zvětšovat bříško. Uklidňovala jsem se, že to může být falešná březost. Pak jsem v sedmém týdnu poprvé ucítila pohyb koťátek a bylo vymalováno :-D.

Porod koťátek očekávám každým dnem a jsem moc zvědavá kolik jich z takové jedné „akce“ bude :).

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurz G1 pawpeds pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou lidé najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře