Výstava koček aneb sraz chovatelů

Výstavy koček, kdysi nutnost pro uchovnění, dnes společenská událost pro chovatele. V dnešní době již šlechtěné kočky nemusí absolvovat výstavu, aby koťátka měla průkaz původu. Od 1. 1. 2013 byla povinnost uchovnění na výstavách zrušena. Každý chovatel se tedy může rozhodnout, zda svou kočičku vystaví či ne. Pokud si koupíte koťátko s PP na mazlíčka, tak také nemusíte na výstavu, jedná se jen o pohádky množitelů, aby prodali svá koťátka.

Výstavy jsou pro lidi, ne pro kočky

Výstavy jsou, dá se říct, společenskou události. Chovatelé se můžou sejít, probrat věci ohledně chovu, najít nové majitelé pro svá koťátka a seznámit se navzájem. Přeci jen, kde jinde že?! Pejskaři to mají jednodušší v tom, že se scházejí venku při venčení. V případě koček, lidé dost často ani netuší, že je má někdo ve stejném domě.

Samozřejmě, výstavy nejsou jen o „pokecu“ chovatelů, probíhá také posuzování a nominace koček. Na závěr výstavy je pak BIS (Best in show – nejlepší kočka výstavy). Výstavy nejsou levnou záležitostí, klecné (500 – 700Kč na kočku), doprava a plnoooo kočičího vybavení, kterému na výstavě prostě neodoláte. Na výstavě také strávíte celý den a musíte něco jíst.

Kočky zvládají výstavy různě. Když procházíte kolem klecí, můžete vidět, že některé spí zahrabané hluboko v pelíšku, některé v záchodku, některé si hrají s vábničkou, kterou jim majitelé zrovna koupili, některé mňoukají a syčí na všechny okolo a některé se mazlí s chovatelem.

Co nedělat na výstavě

Pro návštěvníka výstava znamená, že si prohlédne kočky, nakoupí kočičí předměty (kozlík, šantu, různé druhy vábniček, také je možné si objednat škrábadlo, koupit stelivo,…). Pobaví se s chovateli, jak se dané plemeno chová či čím chovatel krmí. V případě, že si kočičku chcete pohladit, je určitě vhodné se nejprve zeptat chovatele a nestrkat ruce do klece.

Před výstavou sice bývá veterinární přejímka, ale nikdy nevíte, jestli nějaká kočka nemá skrytou nemoc a hlazením každé druhé se pak nemoc nešíří. Posuzovatelé a stewardi (pomáhají posuzovatelům a v soutěži BIS předvádí kočky) si také před každou novou kočkou desinfikují stůl a ruce. Na výstavě se můžete s chovatelem domluvit na návštěvě u něj doma, a pak si u něj hladit kočičky jak je vám libo.

Dále by si měl návštěvník hlídat své děti, aby nesyčely, nemňaučely a jinak napodobovaly kočky. Pro některé kočky už je dost stresující hluk, pachy dalších koček a celodenní zavření v kleci, že zrovna tohle může být jejich poslední kapka trpělivosti a po dítěti vyjet. Možná si říkáte proč tedy na výstavu jezdit?! Výstavy jsou jako droga, zkusíte jednou a budete chtít znovu. Miluju tu atmosféru.

Brno Semilasso 13.11.2016

Už ve chvíli, kdy se mi narodila koťátka, se mi hlavě zrodil „ďábelský“ plán a to ten, že s nimi zkusím kategorii vrh. Kategorie vrh je o tom, že se musí sejít 3 a více koťat ze stejného vrhu a posuzují se dohromady. Můj sen se stane skutečností a moje tři Béčková koťátka se objeví na Semilasse. Tímto chci mooooc poděkovat majitelům, že se do toho rozhodli jít.

Na výstavě můžete také vystavovat kastráty a také získávat tituly (premior, interpremior,..), u chovných koček je to šampion, interšampion, atd. Na této výstavě budu mít také jednoho kastráta z vrhu A, takže také moc děkuji majitelům. Co se titulů koček týče, obě mé kočky mají titul, ale no a co?! Stejní miláčci a mazlíčci by byli i bez něj.

Domácí kočky

Domácí kočky se mohou také účastnit výstavy. Podmínkou je v tomto případě kastrace u koček starších deseti měsíců. No a pak stejné podmínky jak u všech ostatních, tedy zastřihnuté drápky, platné očkování, dobrá kondice kočky a musíte být členem nějaké organizace ve vašem okolí.

Bohužel, účast domácích koček na výstavách je velmi nízká. Většinou tak 1 – 2 na výstavní den. Domácí kočky mohou být krátkosrsté nebo dlouhosrsté. Výhodou je, když se nepodobají určitému plemeni. Více o výstavách ve výstavním řádu.

Aneta Wandrolová
Od roku 2014 se věnuje chovu koček ragdoll, díky tomu absolvovala několik výstav, dodělala si kurzy Pawpeds (G1, G2 a G3) pro chovatele koček a začala se více zajímat o situaci koček v ČR. Je autorkou eBooku Bydlím u své kočky, ve kterém mohou čtenáři najít odpovědi na své otázky ohledně výbavičky pro kočky. Více o Anetě najdete zde Kontaktovat Anetu můžete na aneta@anetawandrolova.cz nebo na facebookové stránce Tajuplný svět koček
Komentáře